Startup finansmanında katılım bankalarının rolü
The role of participation banks in startup finance
  1. Tez No: 764527
  2. Yazar: ALİ ÇAĞATAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AK BİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yeni dünya düzeninde yeni nesil iş düşüncelerinin evrensel olarak aktifliği artmaya başlamış ve dünya genelinde çalışmalar sürdüren startuplar ortaya çıkmıştır. Ancak bu girişimler kuruluştan yatırım yapabilecek düzeye gelene kadar pek çok zorlukla karşılaşmaktadırlar. Bu zorlukların en dikkat çekeni finansman sağlamak konusunda kendisini göstermektedir. Finansman konusunda meydana gelen güçlükler sebebi ile pek çok iş düşüncesi hayata geçirilmesi mümkün olmamakta ya da hayata geçse bile büyüme sağlanmadan çalışmalarını sona erdirmektedirler. Yeni nesil iş düşüncelerinin hayata geçirilebilmesi için büyümüş ve ülkemiz gibi büyümekte olan ülkelerde alternatif öz sermaye finansman kaynağı olarak katılım bankalarının sağlayacağı teşvik, destek ve fon sağlama uygulamaları önemli bir yer tutmaktadır. Böylece bir yandan iş düşüncelerinin hayata gelmesinde girişimcilere yardımcı olunurken diğer taraftan ekonomide yükseliş meydana gelecektir. Bu çalışmada startuplar ve girişimler ile ilgili genel bilgilere değinilerek, katılım bankalarının çalışma sistemi , katılım bankalarının startupları fonlamasının nasıl gerçekleştirildiği ve fonlama uygulamalarının etkinliği geniş bir perspektif çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the new World order, the activity of new generation business ideas has started to increase universally and it is seen that startups, that is, initiatives, which continue to work around the World, are seen in all countries of the World. However, these enterpires face many diffıculties until they reach the level of investment from the establishment. The most notable of these diffıculties is in providing financing. Due to the diffıculties in financing, many business ideas cannot be realized, or even if they do, they end their work before growth is achieved. Incentives, supports and grants to be provided by participation banks as an alternative source of equity financing in grow and growing countries such as our country, have an important place in order to put new genaration business ideas into practice. Thus, on the one hand, entrepreneurs will be helped to bring their business ideas to life, on the other hand, an increase will ocur in the economy. In this study, general information about startups and startups is mentioned, the working system of participation banks is emphasized and information is given about how participation banks fund startups and these funding practices.