Startupların finansmanında Fintek kullanımı
Using Fintech in startups financing
  1. Tez No: 932285
  2. Yazar: TUĞÇE AYPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın içerik kapsamında, Startup finansmanın sağlanmasına yardımcı olabilecek Finansal Teknoloji kaynaklarından üç tanesine değinilmiş olup bunlar; Risk sermayesi, Melek yatırımcılık ve Kitle fonlaması şeklinde yapılandırılmıştır. Başlangıçta Startup kavramına ilişkin genel bir değerlendirme yapılmış beraberinde ise Fintek kavramı detaylandırılmıştır. Devamında Fintek türleri açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü kısmında ise sırasıyla Risk Sermayesi, Melek yatırımcılık ve Kitle fonlaması şeklinde açıklanmıştır. Öncelikle yukarıda verilen kavramlar detaylandırılmıştır ve ardından Dünya çapında sonrasında ise Türkiye kapsamlı istatistikler yorumlanmıştır. Son olarak, literatüre Startuplarda Fintek kullanımının nasıl sağlanacağı hususunun netlik kazandırılması noktasında fayda sağlanması hedeflenmektedir ve buna istinaden girişimciler in , yatırım yaparken hangi gerekçeleri baz aldıkları önem arz edip hangi yatırım türünün kendilerine uygun olduğunu belirlemeleri aşamasında sektörleri, alabilecekleri riskleri, yatırım dönemlerini ve ihtiyaçl arı olan y atırım tutarlarını doğru belirlemeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the content of this study, three of the Financial Technology sources that can help provide Startup financing are mentioned and these are; Venture capital, Angel investment and Crowdfunding. At the beginning, a general evaluation of the concept of Startup was made and the concept of Fintech was detailed. Then the types of Fintech are explained. In the third part of the study, Risk Capital, Angel Investment and Crowdfunding are explained respectively. First, the above concepts are elaborated and then comprehensive statistics from around the world and then Turkey are interpreted. Finally, it is aimed to provide benefit to the literature in terms of clarifying how to ensure the use of Fintech in Startups, and accordingly, entrepreneurs should determine the sectors, the risks they can take, the investment periods and the investment amounts they need within the framework of the relevant sectors in order to determine which type of investment is suitable for them.