Application of two-dimensional lattice filter structures to the subband decomposition problem
İki boyutlu kafes süzgeç yapılarının alt-bant ayrışım sorununa uygulanması
  1. Tez No: 76455
  2. Yazar: SAVAŞ SEZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞIN ERTÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
KISA ÖZET Bu tezde, iki boyutlu ve dört kanallı süzgeç öbeğinin gerçekleştilebilmesi için iki adet kafes süzgeç yapısı sunulmaktadır. Önerilen yapılar özgün işaret için tam geri çatma özelliğini yerine getirmektedir. Kafes süzgeç yapıları iki farklı yaklaşım sonucunda oluşturulmuştur: çokevreli ayrışım tekniği ve ayrışır süzgeç kavramı. Çok evreli ayrışım yöntemi dikgen kafes süzgeç yapısı tasarımını gerektirmektedir, oysa ayrışır süzgeç yöntemi söz konusu olduğunda, bu gereksinim eğer bir boyutlu süzgeç dikgen ise otomatik olarak sağlanmaktadır. Sonuçlar göstermektedir ki, ayrışır süzgeç kavramı ile oluşturulan iki boyutlu kafes süzgeç yapısı, çokevreli ayrışım metodu ile gerçekleştirilen yapının özel bir durumudur. Bir boyulu kafes süzgeç yapısının iki boyuta uzatılmasındaki amaç P. P. Vaidyanathan tarafından eniyi kafes süzgeç yapıları için çizelgelenmiş olan katsayıları iki boyutlu süzgeç öbeklerinde kullanma imkanım vermektir. Uygulama olarak bir imge bu iki süzgeç tarafından işlenmiştir. Çokevreli ayrışım yöntemi ile oluşturulan kafes süzgeç yapısının katsayıları önceden belirlenmiş olan sıklık belirtimleri sonucunda hesaplanmıştır. Bilgisayar benzetimleri, bu iki kafes süzgeç yapısının tam geriçatma özelliğine sahip olduğunu doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, two lattice filter structures have been presented for the realization of the two-dimensional four-channel filter bank. The proposed structures satisfy the perfect reconstruction of the original signal. The lattice filters are obtained with two different approaches: the polyphase decomposition technique and the concept of separable filters. The polyphase realization requires the design of orthogonal lattice filter whereas this condition is automatically fulfilled in the separable scheme where the one-dimensional lattice filter is orthogonal. The results indicate that the two-dimensional lattice model constructed from one-dimensional separable filters is a special case of the structure derived from the polyphase approach. The aim for the extension of the one-dimensional lattice filter to two-dimensions is to use its parameters in the two-dimensional filter bank, which was tabulated by P. P. Vaidyanathan for the optimal filter design. As an application, an image is processed with both of the lattice filter structures. For the one obtained from polyphase approach, the lattice parameters are calculated from the prescribed frequency specifications. It is observed from the computer simulations that the perfect reconstruction of the image is accomplished by these two filters.