Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgelerinde faaliyet gösteren marina işletmelerinde çalışanların iş doyumu, yaşam doyumu ile işten ayrılma niyetlerinin karşılaştırılması
Compare of employess of marina managements in Marmara, Aegean and Mediterranean Region according to job satisfaction, life satisfaction between turnover intention
- Tez No: 764564
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Turizm, İşletme, Marine, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Ülkemiz, hem iç hem de uluslararası sulara kıyısı olmasının yanında, iklim ve coğrafik özellikleri bakımından da deniz turizm araçlarına uygun bir barınak özelliği taşımaktadır. 2019 yılı verilerine göre ülkemizde toplam 83 adet kamu ve özel sektöre ait marina bulunmaktadır. Deniz turizminde önemli bir yere sahip olan marinalar, hem yat ve tekne gibi deniz ulaşım araçlarına, hem de tekne sahiplerine bağlama haricinde çeşitli hizmetler veren lüks turizm sektörünün bir parçasıdır. Marinalar sadece bulundukları bölgeyi değil, ülke ekonomisine de önemli katma değer sağlayan emek-rekabet yoğun bir sektördür. Bu nedenle, marinaların verdikleri hizmetin kalitesi oldukça önem arz etmektedir. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde hizmet alanlar kadar hizmeti verenlerin de psikolojik, sosyo-ekonomik olarak etkilendiği düşünülmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde yer alan marinalarda çalışan tüm mavi ve beyaz yakalı çalışanların iş doyumu, yaşam doyumu ile işten ayrılma niyetleri arasında karşılaştırma yapılması amaçlanmıştır. Araştırma, 26 Aralık 2020 ile 04 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılmış olup, bu dönem ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 Pandemi dönemini kapsamaktadır. Bu nedenle sorular, dijital ortamda hazırlanarak veri formları kullanıcılara uygulanmıştır. Katılımcılara toplamda 57 soru sorulmuş olup, bunların ilk 22 sorusu çalışanların sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik kişisel bilgi formundan oluşmuştur. Ayrıca Hackman ve Oldham İş Doyumu ölçeğinin, Yaşam Doyumu Ölçeği ve İşten Ayrılma niyeti ölçeği uygulanmıştır. Ölçeklerin güvenirliğini belirlemek amacı ile Cronbach Alpfa güvenirlik testi uygulanmıştır. Araştırmanın kısıtını 239 marina çalışanı oluşturmaktadır. Veriler, SPSS 21.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada, verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiş, bu nedenle nonparametrik testler uygulanmıştır. İkili değişkenler arasında Mann Whitney U, ikiden fazla değişkenler arasındaki farklılıkları test etmek amacı ile Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to being a coastline on both domestic and international waters, our country is a suitable shelter for sea tourism vehicles in terms of its climate and geographical characteristics. According to 2019 data, there are 83 public and private marinas in our country. Marinas, which have an important place in marine tourism, are a part of the luxury tourism sector that provides various services to both marine transportation vehicles such as yachts and boats, and boat owners, apart from mooring. Marinas are a labor-intensive industry that provides significant added value not only to the region where they are located, but also to the national economy. For this reason, the quality of the service provided by marinas is very important. In the current pandemic period, it is thought that service providers are affected psychologically, socio-economically as well as service recipients. Therefore, in this study, it is aimed to compare the job satisfaction, life satisfaction and turnover intention of all blue and white collar employees working in marinas in the Marmara, Aegean and Mediterranean regions. The research was carried out between 26 December 2020 and 04 May 2021, and this period covers the Covid-19 Pandemic period, which also affected our country. For this reason, the questions were prepared in the digital environment and the data forms were applied to the users. A total of 57 questions were asked to the participants, the first 22 of which consisted of a personal information form to determine the socio-demographic characteristics of the employees. In addition, Hackman and Oldham Job Satisfaction Scale, Life Satisfaction Scale and Intention to Leave Scale were applied. In order to determine the reliability of the scales, the Cronbach Alpfa reliability test was applied. The constraint of the research is 239 marina employees. The data were analyzed with the SPSS 21.0 softwere. In the study, it was determined that the data did not show normal distribution, therefore nonparametric tests were applied. The Mann Whitney U test was used among the binary variables, and the Kruskal-Wallis test was used to test the differences between more than two variables.