Öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışı ile örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' organizational citizenship behavior and organizational happiness levels
  1. Tez No: 764583
  2. Yazar: FARUK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışları ile örgütsel mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Aynı zamanda, cinsiyet, mesleki kıdem, medeni durum ve okul türü değişkenlerinin de örgütsel vatandaşlık davranışı ve örgütsel mutluluk düzeyi açısından anlamlı farklılık oluşturup oluşturmadığı araştırılmıştır. İlişkisel tarama türündeki bu araştırmanın evrenini, Bolu İli Gerede ilçesindeki toplam 31 resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 508 sınıf ve branş öğretmeni oluşturmaktadır. Bu araştırmada örneklem seçilmemiştir. Veri toplama aracı olarak, Polat (2007) tarafından geliştirilen Örgütsel vatandaşlık davranışı ölçeği ve Arslan ve Polat (2017) 'ın Türkçeye uyarladığı Örgütsel Mutluluk Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Örgütsel vatandaşlık ölçeği ile örgütsel mutluluk ölçeği için ayrı ayrı çarpıklık basıklık değerleri bulunarak normallik testleri uygulanmış, uygulanma sonucunda dağılımın normal olmadığı tespit edilmiş olup analizlere parametrik olmayan yöntemlerle devam edilmiştir. İkili grup karşılaştırmaları için Mann-Whitney U ve ikiden fazla grup karşılaştırmaları için ise Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Örgütsel vatandaşlık ile örgütsel mutluluk arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Spearman Rho Korelasyon analiz testi sonucunda öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışlarıyla örgütsel mutlulukları arasında pozitif yönlü orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, araştırma sonucunda, öğretmenlerin genel olarak örgütsel vatandaşlık davranışlarının ve örgütsel mutluluk düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Yapılan bu çalışma, öğretmenlerin örgütsel vatandaşlık davranışının örgütsel mutluluğa katkı sunabilecek faydalı bir değişken olabileceğini göstermesi ve iletişimi, performansı, iş birliğini, yardımlaşmayı, kaynaşmayı ve kurum kültürünü arttırması açısından olumlu bir sonuç ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the relationship between teachers' organizational citizenship behaviors and their organizational happiness levels. At the same time, it was investigated whether the variables of school type, gender, seniority and marital status make a difference in terms of organizational citizenship behavior and organizational happiness level. The universe of this relational survey type research consists of 508 classroom and branch teachers working in 31 official primary, secondary and high schools in the Gerede district of Bolu. No sample was selected in this study. Organizational Citizenship Behavior Scale developed by Polat (2007) and Organizational Happiness Scale adapted to Turkish by Arslan and Polat (2017) were used as data collection tools. The obtained data were analyzed using the SPSS 22 program. The skewness and kurtosis values were found separately for the organizational citizenship scale and the organizational happiness scale, and normality tests were applied. Mann-Whitney U tests were used for pairwise group comparisons and Kruskal-Wallis tests were used for more than two-group comparisons. Spearman Rho Correlation analysis test was used to determine the relationship between organizational citizenship and organizational happiness. As a result of the research, it was determined that there is a positive and moderately significant relationship between teachers' organizational citizenship behaviors and their organizational happiness. In addition, as a result of the research, it was determined that teachers' organizational citizenship behaviors and organizational happiness levels were high in general. This study showed a positive result in terms of showing that teachers' organizational citizenship behavior can be a useful variable that can contribute to organizational happiness and increasing communication, performance, cooperation, cooperation, cohesion and corporate culture