Gündelik yaşamda sosyal mesafe görünümleri: Konya örneği
Social distance appearences in daily life: Example of Konya
  1. Tez No: 764614
  2. Yazar: TUBA BÜYÜKTOSUNOĞLU YAYLALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN ÖZENSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu çalışma, gündelik yaşamın ilişkisel alanında sosyal mesafenin görünümlerini tespit edebilmek gayesiyle gerçekleştirilmiştir. Kutuplaşma olgusunun gündelik dilde sıkça başvurulan bir kavram haline gelmesine binaen sosyal mesafe olgusunun kaçınılmazlığı üzerine kurgulanmış olan bu çalışma, birlikte yaşamayı mümkün kılan unsurları ve teması zorlaştıran eğilimleri yakalayabilmeyi amaçlamaktadır. Bu minvalde, sosyal mesafe olgusunun kavramsal sınırlarını belirleyebilmek adına statü, dayanışma, kent, uygarlık, zihin ve benlik, biz ve onlar gibi kavramların çerçevelediği teorik zemin çalışmanın birinci bölümünü oluşturmaktadır. Sosyal mesafenin toplumsallaşması başlıklı ikinci bölümde, yakın ve uzak sosyallikler, mesafenin işlevselliği üzerine tanımlamalar ve alana ilişkin çalışmalara yer verilmiştir. Devamında sosyal mesafe kavramının zeminine ilişkin direnç noktaları ve göstergelerin etkililiği tartışılmıştır. Alan araştırması kapsamında, sosyal mesafeyi açığa çıkaran unsurlarla sosyal mesafe arasındaki bağıntıları tespit amacıyla veri toplama aracı olarak derinlemesine görüşme metodu kullanılmıştır. Nitel araştırma yaklaşımının tercih edildiği bu çalışmada, akademik alanda yer alan katılımcılardan oluşan 37 kişiyle görüşülmüştür. Saha verilerinin ışığında gündelik yaşamda sosyal mesafe formlarına tanıklık ederek değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the appearances of social distance in the relational field of daily life. Based on the fact that polarization has become a frequently used concept in everyday language, this study, which is built on the inevitability of social distance, aims to capture the elements that make living together possible and the tendencies that make contact difficult. In this respect, the first part of the study is the theoretical ground framed by concepts such as status, solidarity, city, civilization, mind and self, us and them in order to determine the conceptual limits of the social distance phenomenon. In the second chapter titled the socialization of social distance, definitions of near and far sociability, the functionality of distance, and studies on the field are included. Afterwards, the resistance points and the effectiveness of the indicators on the basis of the concept of social distance were discussed. Within the scope of the field research, in-depth interview method was used as a data collection tool in order to determine the correlations between the factors that reveal social distance and social distance. In this study, in which the qualitative research approach was preferred, 37 people from the academic field were interviewed. In the light of field data, evaluations were made by witnessing the appearance of social distance in daily life.