Toplumsal cinsiyet bağlamında bağımsız denetçilerin sorunlarının araştırılması: Fenomenolojik bir araştırma
Researching problems of independent auditors in the context of gender: A phenomenological research
- Tez No: 764616
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KARABINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Toplumsal cinsiyet, tüm bireyleri doğdukları andan itibaren etkileyen ve yönlendiren bir mekanizmadır. Bu mekanizmanın işleyişi kültürlere bağlı olarak bazı farklılıklar gösterse de özü itibariyle aynı kalarak aile, toplum ve çalışma hayatını şekillendirmektedir. Bu çalışma ile amaçlanan toplumsal cinsiyetin çalışma hayatındaki etkilerinin bağımsız denetçilik mesleği özelinde araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda toplumsal cinsiyete bağlı sosyal ve kültürel edinimlerin bağımsız denetçi meslek mensuplarının, mesleğe ilişkin deneyimlerini, algılarını ve rollerini ne yönde şekillendirdiği incelenmiştir. Araştırmada nitel yöntem ve tekniklere başvurulmuş, 32 meslek mensubu ile yarı yapılandırılmış görüşmeler ile derinlemesine veri elde edilmiştir. Verileri oluşturmada fenomenolojik yaklaşımdan faydalanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde –In Vivo– kodlama yöntemi kullanılmış ve analiz sürecinde –Rqda– programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda toplumsal cinsiyete dair tüm yargı ve kabullerin, meslekte resmi ve gayri resmi tüm iş ilişkilerini etkilediği, zihinlerdeki cinslere atfedilen özelliklerin meslek mensuplarına dair algıları da şekillendirdiği ve meslekte çeşitli eşitsizlik ve sorunlara kapı araladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gender is a mechanism that affects and directs all individuals from the moment they are born. Although the functioning of this mechanism shows some differences depending on the cultures, it remains the same in essence and shapes family, society and working life. The aim of this study is to investigate the effects of gender in working life in the context of the independent auditing profession. For this purpose, it has been examined how gender-related social and cultural acquisitions shape the professional experiences, perceptions and roles of independent auditor professionals. Qualitative methods and techniques were used in the research, and in-depth data were obtained through semi-structured interviews with 32 professionals. The phenomenological approach was used to create the data. -In Vivo- coding method was used in the analysis of the collected data and the -Rqda- program was used in the analysis process. As a result of the research, it has been understood that all judgments and acceptances regarding gender affect all formal and informal business relations in the profession, the characteristics attributed to the genders in the minds also shape the perceptions of the members of the profession and open the door to various inequalities and problems in the profession.