Okul öncesi çocukların okula uyumlarının kaygı durumlarıyla ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship of pre-school children's school adaptation and their anxiety
  1. Tez No: 764617
  2. Yazar: HESNA MAMUR KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL SEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada okul öncesi çocukların okula uyum düzeyleri ile kaygı durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Tunceli ilindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokullarındaki 36-72 aylık 550 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“İlk Günlerde Okula Uyum Ölçeği”ve“Okul Öncesi Çocuklarda Anksiyete (Kaygı) Ölçeği (Öğretmen Formu)”kullanmıştır.“İlk Günlerde Okula Uyum Ölçeği”, sosyal uyum, kurallara uyum, davranış uyumu olmak üzere 3 alt boyuttan,“Okul Öncesi Çocuklarda Anksiyete (Kaygı) Ölçeği (Öğretmen Formu)”tek alt boyuttan oluşmaktadır. Normallik testi uygulanmış ve veriler normal dağılım göstermediği (p0.05). Farklılıklara bakıldığında kız çocukların sosyal uyum, kurallara uyum, davranış uyumu puanları erkek çocukların puanlarından daha yüksektir. Okula Uyum Ölçeğinin alt boyutu ve Anksiyete Ölçeği ortalamalarının yaş gruplarına göre karşılaştırılması sonucunda; çocukların Okula Uyum Ölçeğinin alt boyutu olan sosyal uyum puanları ile Anksiyete Ölçeği puanının yaş gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p0.05). Farklılıklara bakıldığında sosyal uyum alt boyutunda yaşı 66+ olan çocukların puanları diğer yaş gruplarına göre anlamlı ölçüde daha yüksek bulunmuştur. Anksiyete Ölçeğinde ay yaşı 66+ olan çocukların puanları diğer yaş gruplarına göre anlamlı ölçüde daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this preschool is an understanding of education related to pre-school education. The relational screening model of the research was carried out. The study groups of the research consisted of 550 children aged 36-72 months in kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in Tunceli. As a data collection tool in the research;“Scale of Adjustment to School in the First Days”and“Anxiety Scale in Preschool Children (Teacher Form)”were used. The“Scale of Adjustment to School in the First Days”consists of 3 sub-structures, namely social adaptation, adaptation education, and harmony, and the“Preschool Anxiety (Anxiety) Scale (Teacher Form)”consists of a single substructure. Normality test was applied and it did not show normal (p0.05). Looking at the differences, girls' social adaptation, compliance with rules, and behavior compliance scores are higher than boys' scores. As a result of the comparison of the sub-dimension of the School Adjustment Scale and the mean of the Anxiety Scale according to age groups; A statistically significant difference was found between children's social adjustment scores, which is the sub-dimension of the School Adjustment Scale, and the Anxiety Scale scores, according to age groups (p0.05). Considering the differences, the scores of individuals aged 66+ in the social cohesion sub-dimension were found to be significantly higher than the other age groups. In the Anxiety Scale, the scores of individuals aged 66+ months were found to be significantly lower than other age groups.