Ecodesign and energy labelling legislation as a driver of innovation: A qualitative analysis for Turkish industry
Yenilik için bir itici güç olarak çevreye duyarlı tasarım ve enerji etiketi mevzuatı: Türkiye sanayisi için kalitatif bir analiz
- Tez No: 764641
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Energy, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Döngüsel ekonomiye geçişin önemli bir bileşeni olan sürdürülebilir ürün tasarımı ile ürünlerin yaşam döngüsü boyunca çevresel etkisinin en aza indirilmesi amaçlamaktadır. Bu bakış açısı çevreye duyarlı tasarım (ekotasarım) ve enerji etiketlemesi kavramlarıyla ürünlerin teknik gerekliliklerine de yansımış olup, Türkiye'de konuyla ilgili teknik mevzuat Avrupa Birliği'nde yayımlanan 2009/125/EC ve (EU) 2017/1369 sayılı düzenlemelerinin uyumlaştırılmasına dayanmaktadır. Bu düzenlemelerden, Enerji ile İlgili Ürünlerin Çevreye Duyarlı Tasarımına İlişkin Yönetmelik, ürün tasarımında enerji tüketimi ve kaynak verimliliğine ilişkin eşik değerler getirerek üreticileri daha verimli ürün tasarımına zorlamaktadır. Diğer taraftan, Enerji Etiketlemesi Çerçeve Yönetmeliği ise tüketicilerin doğru ve etkili bir şekilde bilgilendirilmesini sağlayarak daha verimli ürün talebini artırmaktadır. Bu çift taraflı etki firmaların yenilik faaliyetlerini etkileyen unsurlar arasında değerlendirilmektedir. Çalışmada ilgili paydaşlarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış mülakatlar doğrultusunda Türk sanayisinin ekotasarım ve enerji etiketlemesi düzenlemelerine bakışı, sektörlerin uyum seviyesi ve uygulamada karşılaşılan sorunların analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma sonucunda oluşturulan elde edilen bulgular çerçevesinde yenilik, adil ve rekabetçi piyasa ile sürdürülebilirlik olmak üzere üç ana başlıkta politika önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustainable product design, a key component of the transition to a circular economy, aims to reduce the environmental impact of products throughout their life cycle. For this purpose, concepts such as ecodesign and energy labelling have been introduced into the technical requirements of the products. The technical legislation in Turkey is based on the transposition of the EU acquis on Ecodesign and Energy Labelling. By imposing energy consumption and resource efficiency thresholds, Ecodesign Directive, 2009/125/EC, pushes manufacturers to design more efficient products. On the other hand, Energy Labelling Framework Regulation (EU) 2017/1369, increases demand for more efficient products by ensuring that consumers are accurately and effectively informed. The push and pull effect of legislation influences the innovation activities of manufacturers. The purpose of this study is to analyze the Turkish industry's attitude toward Ecodesign and Energy Labelling legislation. To this end, semi-structured interviews were conducted with stakeholders and responses were analyzed. The regulatory compliance of the various sectors and their challenges faced in the field have also been examined. Based on the findings of the study, policy recommendations were developed in three dimensions of the legislation: innovation, fair and competitive market, and sustainability. The findings of the study is expected to contribute to better implementation of Ecodesign and Energy Labeling legislation in Turkey.