A qualitative analysis on the importance of digital marketing
Dijital pazarlamanın önemi üzerine nitel bir analiz
- Tez No: 764646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmacılar, elektronik reklamların tüketiciler üzerindeki etkilerini ve genel önemini ölçmek için çeşitli çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışma ile elektronik reklamcılığın öneminin çeşitli boyutlarda tanımlanması ve araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada elektronik reklamcılığın literatürdeki anlatımına yer verilerek elektronik reklamcılık unsurlarından bahsedilmiştir. Çalışmanın analiz sürecinde, elektronik reklamcılığın müşterinin satın alma süreci üzerindeki etkisini araştırılmaya çalışılmıştır. Tüketicinin satın alma niyeti, bu çalışmanın önemli bir bileşenini oluşturmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda kritik bir değişken olan reklam çekiciliğini ve boyutlarını da incelemektedir. Çalışma, reklam çekiciliğinin elektronik reklamcılığın tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisi üzerinde nasıl düzenleyici bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmanın örneklem alanında, web sitelerine odaklanarak Pakistanlı bireyler esas alınmıştır. Çalışmanın bulguları, reklam çekiciliğinin elektronik reklamcılıkla olumlu bir ilişkisi olmasına rağmen, her zaman iş için artan satışlarla sonuçlanmadığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Researchers have been investigating electronic advertisements to measure their impact on consumers and their overall significance. This study identifies and investigates the significance of electronic advertising in a variety of dimensions. It also analyses several elements of electronic advertising in the large literature and investigates the impact on customer buying. Consumer buying intention has been a key component in this field of study. This study also investigates a critical variable, namely advertisement appeal, and its dimensions. The study shows how advertisement appeal has a moderating effect on the impact of electronic advertising on consumer buying behavior. The study was done with individuals from Pakistan in mind, with a focus on judger findings highlighting that, while advertisement attractiveness has a favorable relationship with electronic advertising, it does not always result in increased sales for the business.