Securitization of refugees in the host state: A study of Afghan refugees in Pakistan
Ev sahibi devlette mültecilerin güvenlikleştirilmesi: Pakistan'daki Afgan mülteciler üzerine bir araştırma
- Tez No: 764662
- Danışmanlar: Assoc. prof. Dr. BAŞAK KALE LACK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Pakistan 1951 Cenevre Mülteci Sözleşmesine ve 1967 Protokolüne taraf olmasa da 1970'lerden beri Afgan mültecilere ev sahipliği yapmaktadır. Ülke ilk etapta Afgan mültecileri sıcak bir şekilde karşılamış ve Afgan Mücahitlere de Afganistan'da Sovyetler Birliğine karşı mücadelelerinde yardımcı olmuştur. Ancak, 11 Eylül sonrasında Pakistan, Teröre Karşı Küresel Savaş'ta Mücahitlere karşı ABD'nin yanında yer almıştır. Sonuç olarak, çatışma Pakistan topraklarına sıçramıştır. Güvenlikleştirme teorisi literatürüne odaklanan bu tezin temel amacı, Pakistan'daki Afgan mültecilerin güvenlikleştirilmesini incelemektir. Bu bağlamda, Pakistan devletinin inşa ettiği ve Pakistan'daki Afgan mültecileri stratejik bir tehdide dönüştüren ve bir kaynak olmaktan çıkarıp bir yükümlülük haline getiren varoluşsal tehditler, sürecin analizinde irdelenen temel unsurlar olmuştur. Kopenhag okulu, Pakistan'ın bürokratik mekanizmasının ve siyasi elitlerinin gerek ülke vatandaşlarını gerekse dünya kamuoyunu ikna etmeye yönelik söylemlerini ve konuşma eylemlerini sınıflandırmaya yardımcı olacaktır. Öte yandan Paris okulunun perspektifinden zaman içinde ve bilhassa 2014'te Peşaver'deki liseye düzenlenen saldırı sonrasında güvenlikleştirme ajanlarının Afgan mültecileri Pakistan'da bir güvenlik tehdidi olarak tanımlamak amacıyla uygulamaya koydukları güvenlikleştirme adımı ya da acil durum tedbiri niteliğindeki uygulama ve araçları irdelenecektir. Çalışmada devletin ulusal çıkarlarının, onu ya mültecileri kucaklamaya ve onları kendi yararına manipüle etmeye, ya da onları bir güvenlik tehdidi olarak sunmaya ve ülkelerine geri gönderilmelerini talep etmeye zorladığı tespit edilmiştir. Çalışma, mültecilerin savunmasız bir kitle olduğu ve bu nedenle devletin onlarla ilişkilerinde insani boyutu her daim dikkate alması gerektiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
Pakistan is a signatory to neither the 1951 Geneva Convention of refugees nor its 1967 Protocol. Still, it has been accommodating the Afghan refugees since the 1970s. It warmly welcomed the Afghan Muhajireen and assisted Afghan Mujahedeen in defeating the Soviets in Afghanistan. However, in the aftermath of 9/11, Pakistan sided with the United States in the Global War on Terror and fought against the Mujahedeen. Consequently, the conflict spilled over to the territory of Pakistan. Centered on the literature on securitization theory, the primary purpose of this thesis is to study the securitization of Afghan refugees in Pakistan. For this, the existential threats constructed by the state of Pakistan that transformed the Afghan refugees in Pakistan into a strategic threat and liability from that of the asset will assist in analyzing the process. The Copenhagen school will assist in classifying discourses and speech acts of the bureaucratic machinery and the political elite of Pakistan to convince not only the citizens of the country but the citizens of the world. On the other hand, the Paris school will look upon the practices and tools employed as securitizing moves or emergency measures to construct Afghan refugees as a security threat in Pakistan by various securitizing agents from time to time, particularly in the aftermath of the school attack in Peshawar in 2014. The study finds that the state's national interest compels it to either embrace the refugees and manipulate them for its advantage or present them as a security threat and demand their repatriation. The study recommends that refugees belong to a vulnerable category of people, so the state should keep the humanitarian aspect within its purview in its dealings with them.