Türkiye'nin modernleşme sürecine ilişkin olarak Şerif Mardin ve Niyazi Berkes'in görüşlerinin karşılaştırılması
Şerif Mardin and Niyazi Berkes' on Turkey's modernization process comparison of views
- Tez No: 764687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YASİN ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Şerif Mardin ve Niyazi Berkes'in Türkiye'nin modernleşme sürecine dair görüşlerinin karşılaştırılması üzerine olan bu çalışmada Osmanlı ve Türk modernleşme süreci tarihsel perspektifle ele alınarak, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e modernleşme aşamaları incelenmiştir. Çalışmada, Osmanlı İmparatorluğu'ndan Cumhuriyet Türkiye'sine uzanan modernleşme sürecini süreklilik ve değişim bağlamında inceleyen Şerif Mardin ve Niyazi Berkes'in görüşleri ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin modernleşme sürecine ilişkin olarak Şerif Mardin ve Niyazi Berkes'in bakış açılarının karşılaştırmalı analizidir. Çalışmada Şerif Mardin ve Niyazi Berkes'in Türkiye'nin modernleşme sürecine ilişkin görüşleri karşılaştırmalı analiz çerçevesinde ele alınmıştır. Türkiye'nin modernleşme sürecine farklı perspektiflerden bakan iki önemli sosyal bilimcinin bakış açılarının karşılaştırılmasını içeren bu çalışmada literatür tarama yöntemi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Şerif Mardin ve Niyazi Berkes'in akademik ve entelektüel kimliği ele alınarak eserleri incelenmiştir. Çalışmada, Şerif Mardin'in Türk modernleşme süreci bağlamında kullandığı merkez-çevre ilişkileri, sivil toplum ve büyük kültür-küçük kültür kavramları, Niyazi Berkes'in ise çağdaşlaşma, sekülerleşme ve laiklik kavramları üzerinden modernleşmeye bakış açıları incelemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which compares the views of Şerif Mardin and Niyazi Berkes on the modernization process of Turkey, the Ottoman and Turkish modernization processes are discussed from a historical perspective, the stages of modernization from the Ottoman to the Republic are examined. In this study, the views of Şerif Mardin and Niyazi Berkes, who examine the modernization process from the Ottoman Empire to the Republic of Turkey in the context of continuity and change are discussed. The aim of this study is a comparative analysis of the perspectives of Şerif Mardin and Niyazi Berkes on Turkey's modernization process. In the study, the views of Şerif Mardin and Niyazi Berkes on Turkey's modernization process are discussed within the framework of comparative analysis. The literature review method was used in this study, which includes the comparison of the perspectives of two important social scientists who look at Turkey's modernization process from different perspectives. Within the scope of the study, the academic and intellectual identities of Şerif Mardin and Niyazi Berkes were discussed and their works were examined. In the study, Şerif Mardin's perspectives on center-periphery relations, civil society and large culture-small culture concepts used in the context of the Turkish modernization process, and Niyazi Berkes' perspectives on modernization through the concepts of modernization, secularization and secularism are examined.