Farklı istinat duvarı tabanlarında arayüz sürtünme açısının incelenmesi
Investigation of the interface friction angle at the base of different retaining walls
  1. Tez No: 1011363
  2. Yazar: BESTAMİ MİRAC SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hızlı nüfus artışı, eğimli arazilere yapı yapılmasına sebep olmuştur. Geoteknik mühendisleri, bu eğimli arazilerin duraylılıklarını kaybederek, yapılarda hasar olmasını önlemek adına istinat duvarlarını kullanmaktadır. İstinat duvarlarının, üzerine gelen yatay kuvvetler altında kayması, birçok can ve mal kaybına sebep olmaktadır. Bu çalışmada istinat duvarlarının kaymasını önlemede önemli bir role sahip olan istinat duvarı tabanı-temel zemini arasındaki arayüz sürtünme açısı () kesme kutusu deneyleriyle incelenmiştir. Bu bağlamda temel zemininin dane çapının, dane şeklinin, sıkılığının bu arayüz sürtünme açısını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Ayrıca 3D yazıcı ile pürüzlü istinat duvarı tabanları üretilerek, hem pürüzlülüğün arayüz sürtünme açısına etkisi araştırılırken hem de 3D yazıcı ile üretilecek bir istinat duvarının arayüz sürtünme açısı belirlenmiştir. Belirlenen arayüz sürtünme açıları, üretilen beton istinat duvarı tabanının arayüz sürtünme açısı değeriyle kıyaslanmıştır. Üretilen her bir istinat duvarı tabanının pürüzlülüğü literatürde yer alan hesap yöntemleri kullanılarak hesaplanmış ve istinat duvarı tabanı - zemin arasındaki arayüz sürtünmesini hangi yöntemin daha iyi yansıttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak temel zemininin dane çapının ve sıkılığının artması arayüz sürtünme açısının artmasına sebep olmuştur. Dane şekli köşeli olan zemin numunesinde daha yüksek arayüz sürtünme açısı görülmüştür. İstinat duvarı tabanlarının pürüzlülüğün artmasıyla birlikte arayüz sürtünme açılarında iyileşme görülmüştür. R=1.61 mm pürüzlülük değerindeki istinat duvarı tabanlarının arayüz sürtünme açılarının zeminlerin içsel sürtünme açılarını yakaladığı görülmüştür. R=4.25 mm'de ise zeminin içsel sürtünme açısı değerlerinden daha yüksek arayüz sürtünme açısı değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, rapid population growth has led to construction on sloping terrains. Geotechnical engineers use retaining walls to prevent the loss of stability of these sloping areas and to avoid damage to structures. The sliding of retaining walls under horizontal forces acting on them causes significant loss of life and property. In this study, the interface friction angle (δ) between the retaining wall base and the foundation soil, which plays an important role in preventing the sliding of retaining walls, was investigated using direct shear box tests. In this context, the effects of particle size, particle shape, and relative density of the foundation soil on the interface friction angle were examined. In addition, rough retaining wall bases were produced using a 3D printer, and both the effect of roughness on the interface friction angle and the interface friction angle of a retaining wall produced by 3D printing were investigated. The determined interface friction angles were compared with the interface friction angle value of a cast concrete retaining wall base. The roughness of each produced retaining wall base was calculated using proposed methods available in the literature, and the method that best represents the interface friction between the retaining wall base and the soil was determined. As a result, an increase in the particle size and density of the foundation soil led to an increase in the interface friction angle. Higher interface friction angles were observed in soil samples with angular particle shapes. An improvement in interface friction angles was observed with increasing roughness of the retaining wall bases. It was observed that the interface friction angles of retaining wall bases with a roughness value of R = 1.61 mm attained the internal friction angles of the soils. At R = 4.25 mm, interface friction angle values higher than the internal friction angles of the soils were obtained.