Medrese İtikadları Dergisi'nin transkripti ve değerlendirmesi
Transcription of the Journal of Madrasa Itikadlari
  1. Tez No: 764692
  2. Yazar: MUHARREM ADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
1913 yılında yayın hayatına başlayan Medrese İtikâdları,“Mebahis-i İlmiye ve Mesail-i Diniyeyi Havi Levha-i Efkardır.”Kurşunlu Medresesi tarafından 17 sayı olarak neşredilmiştir. Sahibi ve başyazarı Ahmed Şiranî'dir. Muhtemelen, Meşihat makamı (Şeyhülislam) ve medrese ıslahı için görevlendirilen encümen hakkında yazılanlar yüzünden 26 Eylül 1913'te son sayısını yayımlamıştır. Kurumsal bir yayın organı olan derginin büyük çoğunluğu medrese müntesiplerinden teşekkül eden bir yazı kadrosu bulunmaktadır. Bu suretle 'medreselilerin dergisidir' diye kabul edilebilmektedir. Yayım hayatına başlama gerekçesi, medrese ve medreselilere özellikle İçtihad Mecmuası yazarları tarafından yöneltilen eleştirilere cevap vermek olarak belirtilmiştir. Hoca Ahmed Şirani öncülüğünde yayınlanan Medrese İtikadları Dergisi, dönemin sosyal, dini ve sosyal hayatına önemli eleştiriler getiren bir dergi olarak dikkatleri üzerine çekmiştir. Ayrıca bu eleştiriyi kendi içinden yapan bir yazar ve aydın camiasının çıkardığı bir dergi olarak söz konusu dönemde getirilen eleştirilerden farklılık göstermektedir. Özellikle reformizmin gündemde olduğu bir dönemde, İctihad Mecmuası etrafında toplanan aydınların eleştirilerinden önemli ölçüde farklıdır. Dergi yazarlarının dinin kendisi ve özü ile ilgili görüşleri çok net olup, İslam'ın zamanlar üstlüğü konusunda tartışmaya yer bırakmayacak bir fikir birliği içerisinde olduğu görülmektedir. Medrese İ'tikadları Dergisi, Balkan Savaşları'nın da yarattığı yıkımın etkisiyle moral değerler açısından çöküntü yaşayan bir toplumu ayağa kaldırma yolunda ortaya konulmuş bir çaba olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Medrese Itikadları, which started its publication life in 1913, is“Planet-i Efkar with Mebahis-i İlmiye ve Mesail-i Diniyeyi.”It was published as 17 issues by Kurşunlu Madrasa. Its owner and editor-in-chief is Ahmed Şirani. Probably, he published the last issue on September 26, 1913, because of what was written about the Meşihat authority (Sheikh al-Islam) and the committee appointed for the madrasah improvement. The journal, which is an institutional publication, has an editorial staff, the majority of which consists of madrasah followers. In this way, it can be accepted as 'the journal of madrasahs'. The reason for starting the publication life is stated as responding to the criticisms directed at the madrasahs and the madrasahs, especially by the writers of Ictihad Magazine. The Journal of Madrasa Itikadları, published under the leadership of Hoca Ahmed Şirani, attracted attention as a journal that brought important criticisms to the social, religious and social life of the period. In addition, as a writer who makes this criticism from within himself, and as a journal published by the intellectual community, it differs from the criticisms brought in the aforementioned period. Especially at a time when reformism was on the agenda, it differs significantly from the criticisms of the intellectuals gathered around İjtihad Magazine. The views of the authors of the journal about the religion itself and its essence are very clear, and it is seen that they are in a consensus that leaves no room for discussion on the timelessness of Islam. The Journal of Medrese I'tikadları can be considered as an effort to raise a society that was depressed in terms of moral values due to the destruction caused by the Balkan Wars.