Dönüştürücü liderlik algısı ve algılanan örgütsel desteğin örgütsel güvene etkileri
The effects of transformational leadership perception and perceived organizational support on organizational trust
- Tez No: 764703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışan güven düzeylerinin yüksek olması örgüt içerisinde dayanışmanın oluşmasına, iş verimliliğinin ve örgütsel bağlılığın artmasına, performansın yükselmesine, takım çalışmalarının ise iyileştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bundan ötürü güvenin örgütlerde sağlanması ve birçok değişkenle etkilerinin incelenmesi oldukça kıymetli bulunmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı çalışanların dönüştürücü liderlik ve örgütsel destek algılarının örgütsel güven düzeyleri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışmada dönüştürücü liderlik ve örgütsel destek algılarının örgütsel güvenin alt boyutları üzerindeki etkileride incelenmiştir. Ayrıca çalışanların örgütsel güven algıları, yaşları, eğitim düzeyleri ve kurumdaki çalışma süreleri açısından da farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek de araştırmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini gönüllülük esasına dayalı olarak Türkiye genelinde 18-65 yaş arasında özel veya kamu sektöründe çalışan farklı meslek gruplarına ait beyaz ve mavi yakalı 390 katılımcı oluşturmaktadır. Online anket vasıtasıyla elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 23 programı ile bağımsız örneklemler t-testi, one-way anova, korelasyon ve regresyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular incelendiğinde, çalışanların dönüştürücü liderlik algılarının örgütsel güven düzeyleri üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılanların dönüştürücü liderlik algılarının örgütsel güvenin alt boyutları üzerinde de pozitif bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışanların dönüştürücü liderlik algıları ile örgütsel güven ve onun tüm alt boyutları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışmada, algılanan örgütsel desteğin örgütsel güven ve onun tüm alt boyutları üzerinde pozitif yönlü bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmada çalışanların örgütsel destek algılarının örgütsel güven düzeyleri ve tüm alt boyutları ile istatistiksel olarak pozitif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Son olarak çalışmada, çalışanların dönüştürücü liderlik algılarının örgütsel destek algısı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğuna ulaşılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerine göre örgütsel güven algıları detaylandırıldığında ise örgütsel güvenin herhangi bir demografik değişkene göre farklılık göstermediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
High levels of employee trust contribute to the formation of solidarity within the organization, increase work efficiency and organizational commitment, increase performance, and improve teamwork. For this reason, it is very valuable to establish trust in organizations and to examine its effects with many variables. The main purpose of this research is to determine the effect of employees' transformational leadership and organizational support perceptions on organizational trust levels. The effect of the perception of transformational leadership and organizational support on the sub-dimensions of organizational trust was also examined in the study. In addition, it is another aim of the research to determine whether the employees differ in terms of their perceptions of organizational trust, age, education level and working time in the institution. The sample of the study consists of 390 white and blue-collar participants from different occupational groups working in the private or public sector between the ages of 18-65 throughout Turkey on a voluntary basis. The data obtained through the online questionnaire were evaluated using the IBM SPSS Statistics 23 program, using independent samples t-test, one-way anova, correlation and regression analysis. When the findings were examined, it was seen that the transformational leadership perceptions of the employees had a positive effect on the organizational trust levels. It was concluded that the transformational leadership perceptions of the people who participated in the research also had a positive effect on the sub-dimensions of organizational trust. In addition, it was concluded that there is a positive relationship between the employees' transformational leadership perceptions and organizational trust and its sub-dimensions. In the study, it was seen that perceived organizational support had a positive effect on organizational trust and its sub-dimensions. In the study, it was determined that there is a statistically high level of positive correlation between the organizational support perceptions of the employees and their organizational trust levels and its sub-dimensions. Finally, in the study, it has been found that the transformational leadership perceptions of the employees have a positive effect on the perception of organizational support. When organizational trust perceptions were detailed according to the demographic characteristics of the participants, it was seen that organizational trust did not differ depending to any demographic variable.