The effect of role ambiguity on job performance: The mediating role of psychological capital
Rol belirsizliğinin iş performansına etkisi: Psikolojik sermayenin aracı rolü
- Tez No: 764716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İş hayatında çalışanların gösterdiği performans içinde bulundukları organizasyona sağladıkları katkılar ve kişisel başarıları açısından önem taşımaktadır. Çalışanların iş performansını olumlu ve olumsuz yönde etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Bunlardan birisi iş performansı üzerinde olumsuz etkiye sahip olan rol belirsizliğidir. Rol belirsizliği, çalışanın örgüt içindeki rolü, görevleri ve yetkileri konusunda hissettği belirsizliği ifade eder. İş performansı üzerinde olumlu etkiye sahip olan faktörlerden birisi de psikolojik sermayedir. Psikolojik sermaye, kişinin zorluklar karşısında dirençli olmasını ve olumsuz durumları etkili biçimde yönetebilmesini sağlayan içsel faktörlerdir. Psikolojik sermaye kavramı umut, iyimserlik, özyeterlilik ve dayanıklık olmak üzere dört boyutta ele alınmaktadır. Bu çalışmanın amacı farklı sektörlerden, beyaz yakalı çalışanlardan oluşan bir örneklemde rol belirsizliğinin iş performansı üzerindeki etkisini araştırmak ve psikolojik sermayenin bu etki üzerinde aracılık görevi üstlenip üstlenmediğini tespit etmektir. Bu doğrultuda 132 tane beyaz yakalı çalışana Rol Belirsizliği Ölçeği, Psikolojik Sermaye Ölçeği ve İş Performansı Ölçeği uygulanmıştır ve katılımcıların demografik bilgileri de bu ilişkideki etkilerinin kontrol edilmesi amacı ile toplanmıştır. Çalışmada sonucunda elde edilen bulgular rol belirsizliğinin iş performansını olumsuz yönde, psikolojik sermayenin ise olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca psikolojik sermayenin, rol belirsizliğinin iş performansı üzerindeki negatif etkilerin azalmasına aracılık ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik sermayenin alt boyutlarının aracılık etkisi test edildiğinde ise katılımcıların genel psikolojik sermaye düzeyleri ile ilgili elde edilen bulgular ile paralel sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The employees' performance in business life is essential regarding their contributions to the organization and their success. Employee job performance is affected by various circumstances, both positively and negatively. One of these is role ambiguity, which harms job performance. Role ambiguity refers to the employees' uncertainty about their roles, duties, and authority in the organization. One of the factors that have a positive effect on job performance is psychological capital. Psychological capital is the internal factor that enables a person to resist difficulties and manage negative situations effectively. Psychological capital is discussed in four dimensions: hope, optimism, self-efficacy, and resilience. This study aims to investigate the effect of role ambiguity on job performance in a sample of white-collar employees from different sectors and to determine whether psychological capital acts as a mediator on this effect. In this direction, the Role Ambiguity Scale, Psychological Capital Scale, and Job Performance Scale were applied to 132 white-collar employees. Participants were collected to control their effects on this relationship. The study's findings showed that role ambiguity affects job performance negatively, while psychological capital affects it positively. In addition, it was concluded that psychological capital mediated the reduction of the adverse effects of role ambiguity on job performance. When the mediation effect of the sub-dimensions of psychological capital was tested, similar results were obtained with the participants' general psychological capital levels.