Üniversite öğrencilerinin akademik erteleme davranışı, kaygı ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between academic procrastination behaviors, anxiety and intolerance of uncertainty levels of university students
  1. Tez No: 764725
  2. Yazar: BURAK GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEDEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin akademik erteleme davranışı, kaygı ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasındaki ilişki ve yordama düzeylerini incelemek ayrıca cinsiyet, akademik başarı durumlarına göre değişimlerini gözlemlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim döneminde Türkiye'deki üniversitelerde lisans düzeyinde öğrenim görmekte olan 353 öğrenci oluşturulmuştur. Katılımcıların %50,4'ü (n=178) kadın ve %49,6'sı (n=175) erkeklerden oluşmuştur, araştırma ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara cinsiyetleri, yaşları, hangi alanda eğitim gördükleri, sınıf düzeyleri ve genel not ortalamaları (GNO) ile ilgili toplam 5 soru, Akademik Erteleme Ölçeği (AEÖ), Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (DSKÖ) ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizi için Bağımsız Gruplar (İlişkisiz Örneklemler) T-Testi, Varyans Analizi (ANOVA), Tukey HSD Çok Karşılaştırma (Post-Hoc), Pearson Korelasyon Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Yürütülen analizler sonucunda erkeklerin akademik erteleme davranış düzeyleri kadınlardan; kadınların durumluk ve sürekli kaygı ile belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ise erkeklerden anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Akademik erteleme, durumluk-sürekli kaygı ve belirsizliğe tahammülsüzlük puanlarının tamamı akademik başarıya göre anlamlı farklılık göstermiştir. Akademik başarının artması ile akademik erteleme davranışının, durumluk kaygının, sürekli kaygının ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün azaldığı görülmüştür. Akademik erteleme ile durumluk kaygı ve sürekli kaygı arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca akademik erteleme ile belirsizliğe tahammülsüzlük arasında ise zayıf düzeyde pozitif ancak anlamlı ilişki bulunmuştur. Yürütülen Hiyerarşik Regresyon analizine göre model erteleme davranışının %22,9'unu açıklamıştır. Bu sonuçlara göre akademik erteleme üzerindeki yordama gücünün sürekli kaygı> belirsizliğe tahammülsüzlük> durumluk kaygı şeklinde olduğunu tespit edilmiştir. Son olarak araştırma sonuçları literatür çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between university students' academic procrastination behaviors, anxiety and intolerance of uncertainty levels and their prediction levels, and to observe the changes according to gender and academic achievement. The study group of the research consisted of 353 undergraduate students studying at universities in Turkey in the 2021-2022 academic year. 50.4% (n=178) of the participants were women and 49.6% (n=175) were men. The research was conducted in the relational screening model. A total of 5 questions about their gender, age, field of education, grade level and grade point average (GPA), Academic Procrastination Scale (APS), State and Trait Anxiety Inventory (STAI), and Intolerance of Uncertainty Scale (IUS) were administered to the participants. Independent Groups (Unrelated Samples) T-Test, Analysis of Variance (ANOVA), Tukey HSD Multiple Comparison (Post-Hoc), Pearson Correlation Analysis, Hierarchical Regression Analysis were used for data analysis. As a result of the analyzes carried out, the academic procrastination behavior levels of men were higher than that of women; women's levels of state and trait anxiety and intolerance to uncertainty were found to be significantly higher than men. Academic procrastination, state and trait anxiety, and intolerance to uncertainty scores all differed significantly according to academic achievement. It has been observed that academic procrastination behavior, state anxiety, trait anxiety and intolerance to uncertainty decrease with the increase in academic success. A moderately positive and significant relationship was found between academic procrastination and state anxiety and trait anxiety. In addition, a weak positive but significant relationship was found between academic procrastination and intolerance of uncertainty. According to the Hierarchical Regression analysis, the model explained 22.9% of the procrastination behavior. According to these results, it was determined that the predictive power on academic procrastination was trait anxiety > intolerance of uncertainty > state anxiety. Finally, the results of the research were discussed within the framework of the literature.