Hodgkin lenfomalı hastaların 18FDG PET/CT sonucunun delta suvmax ve deauville skoruna dayalı retrospektif olarak prognoz değerlendirilmesi
Retrospective prognosis evaluation of 18FDG PET/CT results of patients with hodgkin's lymphoma according to delta suvmax and deauville score
- Tez No: 764728
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN KELKİTLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş-Amaç: Hodgkin Lenfoma (HL) hastalarının tanı, tedavi seçiminde ve tedavi yanıtı değerlendirlmesinde Pozitron Emisyon Tomografi (PET) kullanılmaktadır.Bu çalışmada, PET'in Hodgkin lenfoma'da deauville kriterleri ve suvmax değişimleri (SUVmax) incelenmiş olup, hastalığın uzun dönem klinik sonlanımlarına katkısı araştırılmıştır. Hastalar ve metot: 2012 ile 2019 yılları arasında Hodgkin Lenfoma (HL) tanısı alan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri, risk faktörleri, tedavi öncesi evreleme (PET0), kemoterapi sonrası interim (PETint) ve tedavi sonu (PETend) PET sonuçları; başlangıç, ara ve tedavi sonu deauville skorları ve standardize edilmiş maksimum tutulum (SUVmax) değerleri, tedavi yanıtları ile uzun dönem sonuçları irdelendi. Bulgular: Çalışmamızda HL tanısı alan toplam 74 hasta dahil edildi. PET görüntülemelerine göre hastalar tedaviye yanıtlı (Deuville negatif) ve kısmı yanıt ya da tedavi başarısızlığı (Deauville pozitif) olarak iki gruba ayrılmıştır. Ara PET görüntülemesine göre bu iki grubun PFS'leri karşılaştırıldığında; Deauville negatif hastalarda PFS 91,755,37 ay, bununla birlikte Deauville pozitif hastalarda bu sürenin 50,5715,59 ay olduğu saptanmıştır. Bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (p=0,008). SUVmax (Int) için kesim değeri önceki çalışmalarda belirlendiği üzere %66 ve %77, DeltaSUVmax(end) için ise %73 olarak alınmıştır. Kesim değeri SUVmax(int) için %66 olarak alındığı taktirde SUVmax(Int) ve PFS arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir (p= 0,016). Sonuç: Önceki çalışmalar ışığında SUVmax HL için sağlam ve bağımsız bir prognostik faktör olarak görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Retrospective Prognosis Evaluation of 18FDG PET/CT Results of Patients with Hodgkin's Lymphoma According to Delta Suvmax and Deauville Score Introduction-Aim: Positron Emission Tomography (PET) is used in the diagnosis, treatment selection and treatment response evaluation of Hodgkin Lymphoma (HL) patients. In this study, deauville criteria and suvmax changes (SUVmax) of PET in Hodgkin lymphoma were examined and the contribution of PET to the long-term clinical outcomes of the disease was investigated. Patients and Methods: Patients diagnosed with Hodgkin Lymphoma (HL) between 2012 and 2019 were included. Demographic data of patients, risk factors, pre- treatment staging (PET0), post-chemotherapy interim (PETint) and end-of-treatment (PETend) PET results; Deauville scores at baseline, intermediate and end of treatment, and Standardized maximum uptake (SUVmax) values, treatment responses and long-term results were evaluated. Results: A total of 74 patients diagnosed with HL were included in our study. According to PET images, patients were divided into two groups as responding to treatment (Deuville negative) and partial response or treatment failure (Deauville positive). When the PFSs of these two groups were compared according to the intermediate PET imaging; It was found that PFS was 91.755.37 months in Deauville-negative patients and 50.5715.59 months in Deauville-positive patients. This difference was found to be statistically significant (p= 0.008). The cut-off value for SUVmax (Int) was 66% and 77%, as determined in previous studies, and 73% for DeltaSUVmax (End). As summarized in Table 19, if the cut-off value is taken as 66% for SUVmax (Int), a statistically significant relationship was found between SUVmax (Int) and PFS (p= 0.016). Conclusion: Based on previous studies, SUVmax appears to be a robust and independent prognostic factor for HL.