Exploring the characteristics of an online practicum course in an English language teacher education program: A case study
İngilizce öğretmenliği lisans programında çevrim içi öğretmenlik uygulaması dersinin niteliklerinin irdelenmesi: Bir vaka çalışması
  1. Tez No: 764759
  2. Yazar: ALİ İLYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
COVID-19 küresel salgını, İngilizce Öğretmenliği lisans programlarının çevrim içi öğretim boyutları için yeterince hazırlıklı olmadığını daha da belirgin hale getirmiştir. Bu programların başlıca bileşenlerinden olan öğretmenlik uygulaması dersleri de burada istisna değildir. Her ne kadar acil uzaktan öğretim süreci istenmeyen ve beklenmeyen bir biçimde başlamış olsa da tüm dünyaya önemli dersler vermiştir. COVID-19 salgınının teknolojinin eğitimde yeri bağlamında dönüşü olmayan bir süreci başlattığının farkındalığıyla, bu çalışma İngilizce öğretmen adayları, uygulama öğretmenleri ve uygulama akademisyenleri olmak üzere üç ana paydaşın çevrim içi bir öğretmenlik uygulaması dersinin niteliklerine yönelik kendi gerçek deneyimlerine dayalı tanımlamalarını irdelemeyi amaçlamaktadır. Bir vaka çalışması olarak desenlenen bu araştırma; 14 öğretmen adayı, 10 uygulama öğretmeni ve 5 uygulama akademisyeni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında veri yansıtıcı günceler, odak grup görüşmeleri, ses kayıtları, açık uçlu veri toplama formları ve yarı yapılandırılmış görüşmelerle toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesini takiben,“Model ETCEtra”olarak adlandırılan özgün bir model önerilmiş ve hem politika yapıcılar hem de diğer ilgili paydaşlar için önerilerde bulunulmuştur. En temel olarak, araştırma kapsamında incelenen bağlam içerisindeki öğretmenlik uygulaması derslerinin çevrim içi öğretim boyutlarını da kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Ortak bir çerçeve, öğretmen eğitimcileri için profesyonel bir topluluk, düzenli izleme ve geri bildirim mekanizmaları ve iyi yapılandırılmış eğitim programları veya çalıştaylar önerilen yeniden düzenlemenin başlıca gerekliliklerindendir. Çevrim içi öğretmenlik uygulamasının Türkiye'de yeni olduğu göz önünde bulundurulduğunda benzer düzenlemelerin diğer İngilizce öğretmenliği programları için de gerekli olduğu çıkarımına varılabilir.
Özet (Çeviri)
The global COVID-19 pandemic made it more apparent that English as a Foreign Language (EFL) teacher education programs have not been well-prepared for the online modality. Practicum, as a fundamental component of these programs, was not an exception. The emergency remote teaching period started as an unexpected and unwanted process; however, it also taught significant lessons to the whole world. With an awareness of point of no return marked by the COVID-19, the particular research study aims to explore the characteristics of an online practicum course based on an inquiry into the lived experiences of three primary groups of stakeholders i.e. student teachers of English (STs), school-based mentor teachers (SMTs), and university-based teacher educators (UTEs). Designed as a qualitative case study, the research was conducted with the participation of 14 STs, 10 SMTs, and 5 UTEs. The data was collected through reflective journals, focus group discussions, audio recordings, open-ended questionnaires, and semi-structured interviews. Upon content analysis of the data, Model ETCEtra was proposed and suggestions were made both for policy makers and for the relevant stakeholders. It was primarily concluded that practicum courses in the EFL teacher education program that was explored within this study need to be redesigned to address online components as well. A common framework, a professional community for mentors, regular monitoring and feedback mechanisms, and well-designed training programs or workshops are among the leading requirements of the suggested redesign. Given the newness of online practicum in Turkey, the same redesign can be considered for other EFL teacher education programs as well.