İfa yardımcısı hekimin sorumluluğu
Physician's responsibility as co-administerer
  1. Tez No: 466204
  2. Yazar: DİDEM ÖZKIDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamızın konusu, sağlık hakkı kapsamında yer alan sağlık hizmetlerinin sunumu ve bu hizmetler içinde görev alan ifa yardımcısı hekimlerin sorumluluğudur. Çalışmamızın birinci bölümünde, sağlık kuruluş ve hizmetleri ile sağlık çalışanları incelenmiştir. İkinci bölümde; hekim ile hasta arasındaki sözleşmenin tanımı, unsurları ve hukuki niteliğine ilişkin detaylı açıklamalara yer verilmiş; Yargıtay'ın birçok kararında belirtildiği ve doktrinde de çoğunluk görüşüne göre kabul edildiği üzere, vekâlet sözleşmesi yönünden hekim ile hasta arasında kurulan sözleşmesel ilişki incelenmiş ve özel sektörde mesleğini ifa yardımcısı olarak icra eden hekimlerin durumları ve bu sözleşmeden doğan sorumluluklarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise; ifa yardımcısı hekimin sözleşmeden ve haksız fiilden doğan kaynaklanan hukuki sorumluğu, gerek cezai gerekse tazmin yönünden incelenmiştir. İfa yardımcısı hekimin özen sorumluluğu ve yükümlülükleri incelenmiş ve son olarak hekimin mesleki sorumluluk sigortası ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of our study; health, the presentation of the health services within the scope of the health rights and the responsibility of the physicians performing in this service. In the first chapter health institutions and their services and their staff have been examined. In the second chapter; detailed descriptions of the definition, elements and legal nature of the contract between the physician and the patient are mentioned. As stated in many decisions of the Court of Cassation and accepted by the majority opinion in the doctrine, the contractual relationship between the physician and the patient has been examined in terms of the proxy contract. In continuation the situation of the physicians perform their profession in the private sector as a performance assistant and the responsibilities that arise from this contract are studied. In the final chapter; the performance officer physcian's legal responsibility arising from the contract and civil wrong have been examined both criminal liability and indemnification aspects. The performance officer doctor's care responsibility were examined and finally the occupational liability insurance of the physician was taken into consideration.