A Software tool for personal software process (PSP) based on function point analysis for size masurement
Büyüklük ölçüsünü fonksiyon nokta analizi alan kişisel yazılım süreci için bir yazılım desteği
  1. Tez No: 76478
  2. Yazar: HAKAN YARAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı öncelikle Kişisel Yazılım Süreci'ni (KYS) incelemektir. KYS, kişisel ölçekte yazılım sürecini değerlendirmek ve geliştirmek için geliştirilmiş bir yöntemdir, yazılımcıların daha iş tahmini ve ölçmesini sağlamayı temel hedef edinmiştir. KYS, şu anki kullanımı itibariyle yazılan satır sayısını temel sistem ölçüsü olarak kabul eder. Yazılım dünyasında yeni teknik ve araçların hızla gelişmesiyle birlikte, yazılmış program satır sayısı güvenilirliğini kaybeden bir sistem ölçüsü olmuştur. Bu eksikliği gidermek için çeşitli yollar denenmiştir. Bunlardan birisi olan Fonksiyon Noktası Analiz (FNA) yöntemi, yazılmış program satırından daha sağlam ve tahmin oranı yüksek bir metotdur. FNA teknoloji ve çevre etkilerinden bağımsız bir sistem ölçütüdür. Bu çalışmada FNA'nın KYS içinde kullanılması incelendi ve ortaya çıkan karışım metoda uygun, onu destekleyen ve otomatik yapan bir bilgisayar programı yazıldı.
Özet (Çeviri)
The subject of this work is Personal Software Process (PSP) which is a methodology to assess and improve the software process at personal level. It also helps programmers to estimate and make assessment of their work size. PSP uses Lines of Code (LOC) as the main measure for system sizing. With the development of new techiques and tools in the software world, LOC is no more a reliable size measure. Function Point Analysis (FPA) is a more sound and predictive measure than LOC. FPA is independent of technology and environment system sizing measure.This study proposes using FPA in PSP. A software tool is developed to automate the proposed approach.