Mersin Erdemli ilçesi Geometridae (Lepidoptera) familyası üzerine faunistik araştırmalar
Faunistic investigations on the geometridae (Lepidoptera) of erdemli district of Mersi̇n province
- Tez No: 427771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF HÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Mersin ili Erdemli İlçesi Geometridae familyası faunasına katkı olarak amaçlanmıştır. Bu amaçla 2011-2014 yılları arasında ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında Mersin ili Erdemli İlçesindeki 19 farklı lokaliteden Geometridae familyasına ait örnekler toplanmıştır. Örnekler müze materyali haline getirilmiş ve teşhisleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Geometridae familyasına ait 5 altfamilya'dan (Ennominae, Geometrinae, Larentiinae, Sterrhinae ve Orthostixinae) 67 tür'e ait 334 örnek incelenmiştir. İncelenen örneklerin teşhisleri yapılarak, Sinonimleri, Türkiye'deki yayılışları, Palearktik yayılışları ve habitatları verilmiştir. Bu türlerin hepsinin Erdemli için yeni kayıt olmakla beraber, türlerden 23 tanesinin Mersin ilinde yürütülen daha önceki çalışmalarda tespit edildiği, ayrıca 31 türün de Türkiye'nin Akdeniz bölgesi için yeni kayıt olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to contribute to the Geometridae fauna of Erdemli district of Mersin province. For this purpose, specimens belonging to the family Geometridae were collected from 19 different localities in Erdemli district in spring, summer and fall seasons between 2011-2014. These specimens are prepared as museum materials and then identified. During the study, 334 specimens belonging to 67 species distributed in 5 subfamilies of Geometridae (Ennominae, Geometrinae, Larentiinae, Sterrhinae ve Orthostixinae) were examined. The synonyms, distributions in Turkey as well as in Palaearctic and habitats were also supplied. It is evaluated that although all of these species are new records for Erdemli district, 23 of them were also reported from Mersin by former researches. On the other hand, 31 species are new records for Mediterranean region of Turkey.