Emme ve yutma egzersizlerinin prematüre bebeklerde oral beslenmeye geçiş sürecine etkisi
The effect of sucking and swallowing exercise on the transition to oral nutrition in premature babies
- Tez No: 764791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada prematüre bebeklere uygulanan emme-yutma egzersizlerinin oral beslenmeye geçişini desteklemek amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul'da Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı bir kamu hastanesinde yenidoğan yoğun bakım ünitesinde Aralık 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında prospektif randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Çalışmanın evrenini yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatan 34.- 37. Gestasyonel haftasında olan prematüre bebekler; örneklemini ise aynı ünitede yatan araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan ve ebeveynlerinden onay alınan toplam 82 bebek oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü için yapılan güç analizinde 0.05 anlamlılık seviyesinde, 0.95 güven aralığında deney grubuna 41, kontrol grubuna 41 prematüre bebek alındığında araştırmanın gücü 0.966 olarak bulunmuştur. Araştırma verileri araştırmacı tarafından oluşturulan“Prematüre Bebek Veri Toplama Formu”ve“ Erken Beslenme Becerileri Değerlendirme Aracı”ile toplanmıştır. Deney grubunda (n=41) prematüre bebeklere 14 gün boyunca, günde 1 kez, 12 dk, beslenmeden önce emme-yutma egzersizleri uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS21 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Preterm infants cared for in the neonatal intensive care unit are challenged in attaining proper nutrition due to oral feeding difficulties. The purpose of this study is to add to useful literature on the sucking-swallowing exercises applied to premature infants for the successful transition to oral feeding. The research was conducted as a prospective randomized controlled experimental study in the neonatal intensive care unit of a public hospital affiliated to the Provincial Health Directorate of the Ministry of Health in Istanbul between December 2021 and June 2022. The age of preterm infants who were hospitalized in the neonatal intensive care unit were between 34-37 weeks old. The sample consisted of a total of 82 infants (41 premature infants in the experimental group and 41 premature infants in the control group), who met the inclusion criteria of the inpatient study and whose parents' consent was obtained. Two original forms created by the researcher called“Premature Infant Data Collection Form”and "Early Feeding Skills Evaluation Tool were used for data collection. Sucking-swallowing exercises were applied to premature infants in the experimental group (n=41) for 14 days, once a day, 12 minutes before feeding. SPSS 21 was used in the analysis of the data.The power of the study was found to be 0.966 with a significance level of 0.05 and a confidence interval of 0.95.