شَرْحُ قَصِيدَةِ البُرْدَةِ لِلْبُوصِيرِيِّللإمام محيِّ الدِّين محمَّد بن مُصْطَفَى بن شَمسِ الدينِ القَوْجَوُيِّ الشهيرُ بشيخِ زادهْ (ت 951 ه).دراسةً وتحقيقًا
Şerhu Kasîdeti'l-Bürde (Şerḥu Ḳaṣîdeti'l-Bürde) İmam Şeyhîzâde Muhyiddîn Muhammed b. Mustafa (Ö.951)
- Tez No: 764811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu şerh Kaside-i Bürde'nin ruh halini anlatan şerhlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Müellif şerhin mukaddimesinde, yaşadığı duyguları ve özlemleri betimleyerek özlem duyulan sevgilinin halini anlatmıştır. Sonrasında, kasidenin faziletinden ve halkı nezdindeki yerinden bahsederek sahibi İmam Bûsirî tarafından bu kasidenin yazılış sebeplerini de anlatmıştır. Müellif, Bürde'nin şerhinde başından sonuna kadar net bir şekilde tanımladığı bir hat üzere yol izlemiştir. Kasidenin beyitlerinden, sonrasında genel olarak kelimelerin anlamlarından bahsetmiş ve bazı durumlarda da kelimelerin irap yönlerini ele almıştır. Cevheri'nin Mucem es-Sıhâh'ını ana kaynak olarak kullanmıştır. Zira bu kitap kasideyi şerh ettiği süre zarfında kendisine yoldaşlık etmiştir. Ayrıca Zemahşeri'nin el-Fâiḳ kitabı gibi bazı kitaplarda bu süreçte faydalandığı kitapların başında gelmektedir. Sonra beyitlerin genel anlamından ve içinde dikkat edilmeyen, sadece bilinci açık ve uyanık olanların fark edebildiği delaletler ve işaretlerden bahsetmektedir. Müellif; Bedir, Uhud ve Huneyn gazvelerine işaret eden beyitlerden söz ettiğinde bu savaşların ayrıntılarını anlatarak sözlerine devam etmiş, on bölümden oluşan bu kasideyi daha da fazlalaştırarak adeta bu olayların içinde yaşamıştır. Müellifin diğer yönlere nazaran kelimelerin manalarının içsel (ruhî) yönü üzerinde çok durduğunu ve yaptığı şerhin anlamını teyit etmek için tasavvuf ehli tarafından nakledilen rivayetleri de zikretmeye devam ettiğini görmekteyiz. Müellif beyitleri kısa ve öz bir şekilde şerh etmekte, ardından şerh etmeye ve anlamları detaylandırmaya devam etmektedir. limlerin sözlerini fazlaca kullanmakta ve onlardan alıntı yapmaktadır. Alıntının çoğunu harfi harfine yapar. Zira bu alıntıları dil, tefsir, megāzî, biyografi, fıkıh ve tasavvuf eserleri arasında çeşitlilik göstermektedir. Müellifin bu şerhte en üst derecede sûfî olduğunu görmekteyiz. Nitekim kıssalarını ve hallerini anlatmakla birlikte tarikatlarındaki seyrüsülûklarının anlaşılmasına delalet eden sûfî anlamlarının içine aşırı bir şekilde dalmıştır. Bürde rivayetlerinde var olan diğer bazı lafızlara ek olarak, ilk önce beyite ait meşhur lafzı zikretmekte, sonrasında ise şerh esnasında başka manalar taşıma ihtimali olan diğer rivayetleri zikretmektedir. Dolayısıyla bu şerhin; peygamberimizden (s.a.v.) nakledilen zayıf hadisleri ve rivayetleri hatta bazen uydurma olan hadisleri fazlaca zikretmesi nedeniyle bazı kusurları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This explanation is considered one of the psychological explanations of Al-Burdah poem. In the introduction to his explanation, the author mentioned the condition of the longing lover, describing his feelings and longings, then he mentioned the reasons for composing this poem by its writer Al-Busairi, may God be pleased him, with mentioning its merit and position in its people. In his explanation of Al-Burdah, the author proceeded in a clear line from the beginning to the end of the explanation. He begins by mentioning the verse from the poem, then mentions the meanings of its vocabulary in general brief, and sometimes he mentions some syntactic faces. He always cites Al-Sihah's dictionary of Al-Jawhari, as this book accompanied him throughout his explanation of the poem, in addition to some other books such as Al-Fa'iq by Al-Zamakhshari. The author went on to mention the details of the Battles of Badr, Uhud and Hunayn, when talking about the verses that referred to these intrigues, and he took more than ten panels from this commentary to talk about these facts. We find the author often stops at the meanings of vocabulary from the spiritual point of view at the expense of other aspects, and goes on to mention the narrations transmitted from the people of Sufism to confirm the meanings he explains. The author explains the verse in a brief outline, then elaborates on the explanation and goes on to detail the meanings, and infers a lot of the sayings of the scholars and quotes from them, and most of his transmission is literal, as his quotes varied between language, interpretation, Maghazi, biography, jurisprudence and Sufism. We find the author in his explanation of this a Sufi of high caliber, as he took in the Sufi meanings with a high degree of understanding, indicating his understanding of their behavior and his walking on their way, while mentioning their stories and conditions. In addition to mentioning some of the other terms mentioned in the narrations of Al-Burdah, the famous pronunciation is mentioned first for the bait, then during his explanation he mentions the other narrations and their possible meanings. What is wrong with this explanation is that it relies heavily on weak and sometimes fabricated hadiths and narrations from the Prophet.