شَـــرْحُ قَـصـيدةِ البـُردةِ للعلامة شِهاب الدِّين عبد الرَّحمن بن إسماعيل الملقَّب بأبي شــامــة (ت. 665هـ)دراسةً وتحقيقًـا
Ebu Şame lakaplı Müçtehid Alim Şahabeddin Abdurrahman b. İsmail'e ( Ö.665 H) ait Kasîdetü'l- Bürde Şerhi
  1. Tez No: 785453
  2. Yazar: SAMAHER ZUHAİR MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Mısırlı sûfî Muhammed b. Saîd el-Bûsîrî'nin (ö. 695/1296) Hz. Peygamber için yazdığı“Ḳaṣîdetü'l-bürde”si İslâm dünyasında oldukça meşhur olup üzerine pek çok şerh yapılmıştır. Bu kaside üzerine yazılan ilk ve önemli şerhlerden biri de Ebû Şâme Şihâbüddîn Abdurrahmân b. İsmâîl b. İbrâhîm el-Makdisî'nin (ö. 665/1267)“Şerhu Kasîdeti'l-Bürde”isimli eseridir. Ancak bu kıymetli eser şimdiye kadar elyazma olup tozlu raflarda ve okuyucularından uzak bir durumdaydı. Bu yüzden biz bu tezimizde onu tahkik etmeyi ve değerlendirmeyi gaye edindik. Tahkik ettiğimiz bu şerhin Kasîdeti'l-Bürde üzerinde yapılan kısa ve özlü şerhlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte müellif Ebû Şâme, her bir beyti şerh etmiştir. O, bazı beyitleri uzun uzadıya açıklamıştır. Kimi beyitleri de oldukça kısa izahlarla geçiştirmiştir. Ayrıca o, bazı beyitlerdeki kelimelerin sözlük anlamlarına değindiği gibi kimi beyitlerde de irap meselelerine daldığı da vakidir.
Özet (Çeviri)
When reading this noble book, which is the explanation of Qasidatul-Burdah of Imam Al-Busairi by Sheikh Abu Shama Al-Maqdisi, may God Almighty have mercy on him, the reader will see that Sheikh is considered one of the first who took care of this Qasida, extending its words and clarifying its entirety. And if we want to summarize the words of Sheikh Abu Shama, may God Almighty have mercy on him, and clarify the entirety of what he mentioned in his explanation, we can say: Al-Qasida Al-Ddurriyah is the Qasida that he mentioned among the people, and it is sufficient for us to explain what is in it. This Qasida has spread widely in Islamic countries. Some Muslims in most countries of Islam read it every Friday night, and they set up councils for it known as the honorable Burdah councils, or councils for prayer on the Prophet. But we will mention general references to it so that unfolds for the reader when reading the Qasida and the explanation of it has a general picture