Investigation on ionicity and its effect on charge carrier selectivity for N-type crystalline silicon solar cells
N-tipi kristal silikon güneş hücreleri için iyoniklik ve yük taşıyıcı seçimi üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 764818
  2. Yazar: BASIL MOHAMED MAHMOUD ELDEEB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Optoelektronik cihaz performansı, iki malzeme arasındaki bant hizalaması tarafından yönetilir. Metal bir kapak ile birlikte arayüzey katmanları, yük taşıyıcı seçiciliğini ve dolayısıyla yarı iletken cihaz performansını belirler. Hem deneysel hem de teorik olarak çok çeşitli katı hal yüzeyleri ve heteroeklemler üzerinde yapılan araştırmalar göz önüne alındığında, bant aralığı enerjisi ve bant genişliği ile ölçülebilen elektron yerelleştirilebilirliğinin, kurallara uyma derecesinde ayrılmaz bir rol oynadığı bulunmuştur. Schottky-Mott kuralı ve dolayısıyla arayüzlerin optoelektronik özellikleri. Alüminyum ve n-tipi silikon arasında ultra ince ara yüzey katmanları olarak yeni iyonik kristalleri (NaF ve NaCl) önererek ve kullanarak, Fermi düzeyinde sabitlemeyi ve silikon yüzeyini yoğun bir şekilde dopinge benzer bir etkiye sahip temasları gösterdik. Optimalin altında pasifleştirme ile NaF için %17,3 verimlilik elde etmeyi başardık. Düzlemsel arayüzler için, sınırlar arasında elektron taşınmasını arttırmak için temaslar için bir strateji önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optoelectronic device performance is not exactly governed by the band alignment between two materials. Interfacial layers in combination with a metal cap dictate charge-carrier selectivity and hence semiconductor device performance. Considering the investigations done on a wide array of solid-state surfaces and heterojunctions done both experimentally and theoretically, it is found that the electron localizability, which is quantifiable through the bandgap energy and band width, plays an integral role in the degree of obeying the Schottky-Mott rule and hence the optoelectronic properties of interfaces. By proposing and utilizing novel ionic crystals (NaF and NaCl) as ultrathin interfacial layers between Aluminum and n-type silicon, we demonstrate Fermi-level unpinning and show contacts having an effect similar to that of heavily doping the surface of silicon. We managed to achieve 17.3% efficiency for NaF with suboptimal passivation. For planar interfaces, a strategy for contacts is proposed for enhancing electron transport across boundaries.