Kumlu pomza zeminde G0 kayma modülünün bender elemanlarla bulunması
Determination of G0 shear modulus of sandy pumice soil by bender elements
- Tez No: 764819
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Zeminlerin statik veya dinamik yükler altında nasıl bir davranış sergilediğini analiz edebilmek için şekil değiştirme seviyesi, büyük şekil değiştirme bölgesi ve küçük şekil değiştirme bölgesi olarak iki grupta ele alınır. Her iki bölge için ihtiyaç duyulan mühendislik parametreleri farklı yöntemlerle elde edilmektedir. Dinamik yükler altındaki zeminin küçük şekil değiştirme analizinde önemli olan kayma modülü parametresi farklı deney yöntemleri ile elde edilebilmektedir. Kayma modülü Jeofizik saha deneyleri ve tahribatsız yöntemlerden rezonant kolon deneyi, ultrasonik puls deneyi ve piezoelektrik bender elemanları gibi laboratuvar deneylerinden de elde edilebilmektedir. Bu kapsamda piezoseramik bender elemanları, laboratuvar üç eksenli düzeneğinde kullanılarak pomza zeminin küçük şekil değiştirme davranışı üzerine bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to analyze how soils behave under static or dynamic loads, the strain level is considered in two groups as large strain region and small strain region. The engineering parameters needed for both regions are obtained by different methods. The shear modulus parameter, which is important in the analysis of small strains of soil under dynamic loads, can be obtained by different test methods. Shear modulus can also be obtained from geophysical field experiments and laboratory tests such as non-destructive methods such as resonant column test, ultrasonic pulse test and piezoelectric bender elements. In this context, a study was carried out on the small deformation behavior of the sandy pumice soil by using the piezoceramic bender elements in the laboratory triaxial setup.