On a multiple item replenishment problem in the presence of carbon emissions
Karbon salınımı ortamında bir toplu sipariş problemi
  1. Tez No: 764847
  2. Yazar: ILGIN EFE ŞENYUVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, dünya çapında artan sürdürülebilirlik bilincine bağlı olarak azaltılmaya çalışılan karbon emisyonu ve firmalar arasındaki işbirliğinin operasyon yönetimine yapabileceği potansiyel olumlu katkıdan yola çıkılarak bir toplu sipariş problemi, karbon emisyonlarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Bu toplu sipariş probleminde sonsuz vadeli zamanda bilinen ve sürekli bir talebin yanısıra siparişle ortaya çıkan büyük ve küçük sabit, depolama, ve ürün başı masraf ve karbon salınımı vardır. Literatürde karbon salınım limiti ve karbon salınım vergisi üzerine çok sayıda araştırma olduğundan, bu çalışmayı benzerlerinden ayrıştırmak adına yeni bir amaç fonksiyonu, yatırım getirisi, üzerinden çalışmalar sürdürüldü. Bu doğrusal olmayan çok değişkenli amaç fonksiyonu göz önüne alınarak en iyileme üzerine analizler gerçekleştirildi ve ulaştığımız sonuçlar her iki değişken tipimizin ayrı ayrı kendi içinde konkav olduğunu gösterdi. Problemimizi basitleştirecek özel durumlar üzerinde duruldu. Son olarak, basit sayısal analizler üzerinden belirlediğimiz amaç fonksiyonunun daha geleneksel amaç fonksiyonlarıyla kıyaslaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Motivated by the increasing popularity of sustainability issues, and the opportunities to create positive value through collaboration, the purpose of the study is to investigate a joint replenishment model in the presence of carbon emissions. The joint replenishment problem here is one where there is a deterministic demand rate over an infinite time horizon where there are major fixed, minor fixed, holding, and per unit costs and emissions. Since extensive research has been done on carbon caps and carbon tax, in order to differentiate the thesis from the existing work, a novel objective function is implemented. Through this, the optimality of the objective function has been investigated and the obtained results prove the concavity of the objective function for the common order interval and joint concavity for the item-specific order intervals. Relationships between the parameters of the variables are obtained to decrease the computational complexity. Lastly, basic numerical analysis is conducted to compare the performance of the objective function to traditional objective functions.