The role of ideas in political party change: The case of the Republican People's Party in Turkey (1965-1973)
Siyasi partilerin değişiminde fikirlerin rolü: Türkiye'de Cumhuriyet Halk Partisi örneği (1965-1973)
  1. Tez No: 764848
  2. Yazar: ALİ AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL UĞUR ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Bu tez siyasi partilerde değişim olgusunda fikirlerin açıklayıcı faktörler olarak rollerini incelemektedir. Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) 1965 ve1973 yılları arasında yaşanan değişim vakası üzerine tarihsel araştırmaya dayanarak, kendine özgü“Ortanın Solu”fikrinin CHP'de yaşanan değişimin sebebi ve katalizörü olduğunu iddia etmekteyim. Bu fikir etrafında bir koalisyon kuran Ortanın Solu Hareketi, 1966'da CHP'nin yönetimine ortak olmuş ve zamanla idaresini ele almıştır. Bu grup, fikirlerinin izinde CHP'nin teşkilat yapısını, kadrolarını, siyaset önerilerini ve kimliğini değiştirmiştir. CHP, yedi yıl içinde,“Ortanın Solu”nun“yol haritasını”takip ederek“ulusal kalkınmacı”bir partiden“sosyal demokrat kalkınmacı”bir partiye dönüşmüştür. CHP'de yaşanan parti değişiminde fikirlerin rolünü aktörlerin“parti amaçları”açısından farklı duruşlarına bakarak inceledim. Birbirini takip eden birkaç“dış şok”sonrasında partinin amaçlarına dair farklı fikirleri olan aktörler“ortanın solu”nun anlamı üzerine hizip mücadelesi yapmıştır. Hizipler“koalisyon mıknatısı”işlevi gören fikirler etrafında kümelenmiştir. Nihayet fikirsel farklılıklar CHP'de 1966 ve 1972'deki liderlik değişikliklerini ve 1967 ile 1972'deki iki istifa dalgasını açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the role of ideas as explanatory factors in the phenomenon of party change. Based on historical research on the case of party change in the Republican People's Party (RPP) between 1965 and 1973, I argue that the specific idea of the“left of center”caused and catalyzed party change in the RPP. Creating a coalition around that idea, a group of actors, the Left of Center Movement, joined the leadership of the RPP in 1966 and gradually took over its rule. Following their ideas, this group changed the policy prescriptions, cadres, organizational composition, and the identity of the RPP. In seven years, the RPP moved from being a“national developmentalist”party and became a“social democratic developmentalist”party, following the“roadmap”of“left of center”. I examine the role of ideas in the party change of the RPP considering differences between actors on“party goals”. In the course of“several external shocks”actors with different ideas on party goals fought over the definition of“left of center”as factions. These factions were gathered around ideas, serving as“coalition magnets”. Ultimately ideational differences explain leadership changes in 1966 and 1972, and two waves of factional exoduses in from the RPP in 1967 and 1972.