Punching shear behavior of normal strength concrete flat plates under reversed cyclic loading
Tersinir tekrarlı yükleme altındaki normal mukavemetli kirişsiz düz döşemelerin zımbalama dayanımı
- Tez No: 95375
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN, YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
N ÖZET TERSİNİR TEKRARLI YÜKLEME ALTINDAKİ NORMAL MUKAVEMETLİ KİRİŞSİZ DÖŞEMELERİN ZIMBALAMA DAYANIMI Düz döşeme sistemler sağladığı mimari ve ekonomik avantajlar yüzünden tercih edilmektedir. Ancak 1998 yılında yürürlüğe giren yeni Türk Deprem Yönetmeliği deprem riskinin yüksek olduğu yerlerde, bu sistemlerin betonarme perde kullanılmaksızın yapılmasını yasaklanmıştır. Bu şartname 1998 yılma kadar yapılan perdesiz sadece kolon ve döşemelerden oluşan yapıların depreme karşı risk altında olabileceğini göstermiştir. Bu gelişmelerin ışığı altında, bu yapıların güvenliğini belirlemek için bir çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu tez çalışmasının kapsamı dahilinde kirişsiz düz döşemelerin tersinir-tekrarlı yüklemeler altında zımbalama konusu deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Geçmişteki binalar baz alınarak, normal mukavemetli beton kullanılmıştır. Demir oranlarının ve eksantrisitenin zımbalama dayanıma etkisi araştırılmıştır. Bununla birlikte, oluşturulan veri bankası değerleri üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, yeni dizayn denklemleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PUNCHING SHEAR BEHAVIOR OF NORMAL STRENGTH CONCRETE FLAT-PLATES UNDER REVERSED CYCLIC LOADING Flat-plate systems are mostly preferred at office type of buildings because of their modularity in floor partitioning, and architectural and economical advantages. The new version of Turkish Earthquake Code 1998 enforces the use of shear walls in flat-plate structures at high seismic zones. On the other hand, there are many flat-plate buildings with columns only, which were constructed before 1998. This restriction showed that these buildings have a risk of damage because of earthquakes. Under these conditions, it is necessary to study the confidence level of old flat-plate buildings. An experimental and analytical research on the punching shear strength and its behavior under reversed cyclic loading was performed. Test specimens were designed as normal strength concrete considering the material properties of the old flat-plate buildings. The effect of eccentricity and reinforcement ratio was determined experimentally. In addition to that, a database was formed from literature and proposed a new design equation.