Türkçe öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme yeterliliklerinin değerlendirilmesi
The examination of testing and evaluation competency of Turkish lesson teachers
  1. Tez No: 764885
  2. Yazar: OSMAN SARGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET ŞEREF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, Türkçe öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme yeterlilikleri ve tutumları hakkında bilgi edinmek ve bu bilgiler ışığında Türkçe öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirme konusundaki yeterliliklerini geçerli ve güvenilir bir şekilde açığa kavuşturmak amaçlanmıştır. Bu araştırmanın modeli karma yöntem araştırmasıdır. Çalışmanın veri toplama araçlarını; Türkçe öğretmenleri ölçme değerlendirme tutum ölçeği, Türkçe öğretmenleri ölçme değerlendirme yeterlilik ölçeği ve Türkçe öğretmenlerinin ölçme değerlendirme uygulamaları hakkında bilgi edinmek için 5 sorudan oluşan form oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini çalışmaya gönüllü olarak katılan 215 Türkçe öğretmeni oluşturmaktadır. Ölçeklerden toplanan veriler SPSS 26 programıyla çözümlenerek t Testi, ANOVA testi, Tukey testi ve Pearson momentler çarpım korelasyon testiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın nitel boyutunu oluşturan veriler ise Google forms vasıtası ile toplanmıştır. Bu veriler içerik analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel bulgulara göre öğretmenlere yönelik ölçme değerlendirme alanındaki tutumlarını artırmak için hizmet içi eğitimler düzenlenmesi sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca lisans süresince ölçme değerlendirme dersi alan öğretmenlerin ölçme ve değerlendirmeye yönelik tutumlarının daha yüksek olduğu araştırmada ortaya çıkan bir başka sonuçtur. Öğretmenlerin ölçme ve değerlendirmeye yönelik yeterlilikleri arttığında tutumlarının da arttığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen nitel bulgulara göre öğretmenlerin çoğunlukla programa uygun ölçme ve değerlendirme yaptıkları, alternatif ve geleneksel ölçme değerlendirme tekniklerini birlikte kullandıkları, ölçme değerlendirme süreçlerinin geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu düşündükleri bulgulanmıştır. Ayrıca öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme uygulamalarında çoğunlukla çoktan seçmeli soru türünü tercih ettikleri belirlenmiştir. Türkçe öğretmenlerinin ölçme ve değerlendirmeye yönelik tutum ve yeterliliklerinin artırılması için MEB tarafından hizmet içi eğitimlerin planlanması ve yapılması, eğitim fakültelerinde ölçme değerlendirme derslerinin MEB Türkçe öğretim programıyla bağlantılı olarak güncel ve geleneksel ölçme ve değerlendirme tekniklerini içerecek şekilde uygulamalı olarak gerçekleştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been intended to obtain information about the testing and evaluation competency and attitudes of Turkish lesson teachers in a reliable and valid way and also reveal their knowledge and experience about testing and evaluation implementations based on those findings. The model of this research is“mixed research”. Data collection tools of the research contain“Turkish Lesson Teachers Testing & Evaluation Attitude Scale”,“Turkish Lesson Teachers Testing & Evaluation Competency Scale”and a form consisting of five questions to collect information about testing and evaluation implementations of Turkish lesson teachers. The target population of the research consists of 215 voluntary Turkish lesson teachers. The data collected by the scales have been analyzed by t-Test, ANOVA, Tukey tests and Pearson product-moment correlation analysis by using SPSS 26. The qualitative data have been collected by Google forms. These data have been analyzed and interpreted by content analysis. According to the quantitative findings, organizing in-service training courses will be useful for the teachers to improve their testing and evaluation competency. Another finding is that the teachers those having testing and evaluation course during their undergraduate education have a higher positive attitude towards testing and evaluation. It has been seen that the attitudes of the teachers rise when their testing and evaluation competency level increases. The qualitative findings show that teachers mostly test and evaluate within the curriculum and they use the recent and standard testing and evaluation techniques together. It has been found that there's a need of amelioration of the testing and evaluation processes. The research also points out that the teachers often prefer multiple-choice type of questions in their testing and evaluation. It has been suggested that National Ministry of Education should plan and conduct seminars to increase the competency levels and attitudes of Turkish lesson teachers towards testing and evaluation. It has also been suggested that testing and evaluation courses in faculties should be given in recent and standard testing and evaluation techniques in relation with MEB (National Ministry of Education) Turkish instruction program in an applied form.