Dissecting the crosstalk between inhibitory receptor signaling and the T cell receptor in natural killer cells
Doğal öldürücü hücrelerde inhibitör reseptör sinyali ile T hücresi reseptörü arasındaki iletişimin araştırılması
  1. Tez No: 764899
  2. Yazar: EBRU ZEYNEP ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA SÜTLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Allergy and Immunology, Bioengineering, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doğal öldürücü hücre immünoglobulin benzeri reseptörler (KIR), NK hücre gelişimini ve fonksiyonunu düzenleyen en belirgin reseptörler arasındadır. KIR ligandlarının çoğu, hedef hücrelerde bulunan MHC sınıf I molekülleridir. KIR'ler, NK hücresinin öldürebilmesi ve kendinden olmayanı ayırt etmesi için gerekli olan NK hücresi lisanslamasından sorumludur. T hücre transferine dayalı adoptif hücre tedavisi, T hücre reseptörüne (TCR) veya kimerik antijen reseptörüne (CAR) dayanır. TCR-T hücreleri ile ilgili en önemli zorluk, transfer edilen TCR zincirlerinin endojen TCR zincirleri ile yanlış eşleşmesidir. Son zamanlarda NK hücrelerinin TCR modifikasyonu, T hücrelerindeki yanlış eşleşmeye bir çözüm olarak uygulanmıştır. NK hücreleri, T hücrelerine benzer aşağı akış sinyalleriyle TCR-T hücre tedavisinde T hücrelerinin yerini alabilir. Bu modifikasyonlar, inhibitörleri olmayan NK92 hücreleri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, inhibitör sinyallerin TCR sinyaline nasıl müdahale ettiğini açıklamaya çalışır. Melanoma ilişkili antijen Tyrosinase'e hedeflenen TCR-NK hücreleri stabil KIR2-DL1 ekspresyonu için KIR2DL1 lentiviral partikülleriyle transdükte edildi. Hücrelerin işlevi, K562 veya melanom hücreleri A375 ve A375Tyr'e karşı ölçüldü. Antijenden bağımsız olarak TCR-NK-KIR2DL1 hücrelerinin degranülasyon kapasitelerinde artış gözlendi. Gerçek zamanlı hücre analiziyle KIR2DL1'in sitotoksisitede bir fark yaratmadığı gözlendi. Sitokin salgılanmasında A375Tyr hücrelerine karşı KIR2DL1 aracılı TNF-α'da düşüş gözlenirken, IFN-γ'da değişim gözlenmedi. Fosfoprotein analizi tüm hedeflere karşı efektör hücrelerin PLCγ1 ve Erk1/2 seviyelerinde bir düşüş gösterdi.
Özet (Çeviri)
Killer-cell immunoglobulin-like receptors (KIRs) are among the most prominent receptors regulating NK cell development and function. Most KIR ligands are the MHC class I molecules found on target cells. KIRs are responsible for NK cell licensing which is required for the NK cell to kill and differentiate self from non-self. Adoptive cell therapy based on T cell transfer relies on T cell receptor (TCR) or chimeric antigen receptor (CAR). However, with the TCR-T cells, the most important challenge is mispairing of transferred TCR chains with the endogenous TCR chains. Recently, TCR modification of NK cells has been applied as a solution to the mispairing of TCR chains in T cells. NK cells, with their similar downstream signaling machinery to T cells, can replace T cells in TCR-T cell therapy. These modifications were performed on NK92 cells that lacks inhibitors. This study tries to elucidate how inhibitory signals interfere with TCR signaling. TCR-NK cells against the melanoma-associated antigen Tyrosinase, have been transduced with KIR2DL1 coding lentiviral particles for stable KIR2DL1 expression. The function of the TCR-NK-KIR2DL1 cells was measured against K562 or melanoma cells A375 and A375Tyr. The degranulation of TCR-NK-KIR2DL1 cells was observed to be slightly higher independent from the antigen. Similarly, real-time cell analysis showed the cytotoxicity induced by KIR2DL1 did not show a significant difference. Cytokine secretion showed there might be a KIR2DL1-mediated TNF-α decrease against A375Tyr cells, but not the same for IFN-γ secretion. Phospho-protein analysis of TCR-NK-KIR2DL1 showed a decrease in PLCγ1 and Erk1/2 levels against all targets.