The right-wing populism and the discourse of nostalgia: The case of the alternative for Germany (AfD)
Sağ popülizm ve nostalji söylemi: Almanya için alternatif (AfD) örneği
- Tez No: 764923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ZEYNEP ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sağ popülist partiler son yıllarda küresel olarak seçim başarıları elde etmiştir. Sağ popülist partilerin yükselişi akademik literatürde kapsamlı bir şekilde tartışılmaktadır. Fakat nostalji ve popülizm arasındaki ilişki özellikle Almanya bağlamında yeterince tartışılmamıştır. Bu tez Almanya için Alternatif (AfD) bağlamında sağ popülizm ve nostalji söylemi ilişkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Sağ popülistler ülkelerinin tarihinin şanlı zamanlarını kullanarak nostaljiyi sömürmektedirler. Fakat bu noktada AfD diğer sağ popülist partilerden farklılaşmaktadır. AfD 'geçmiş şanlı günlere' atıf yapmaktansa geçmişi 'normal' olarak tanımlamaktadır. Ayrıca, AfD federal ve eyalet düzeyinde nostaljiyi farklı şekillerde kullanmaktadır. Federal seçimlerde 'görkemli tarihe' referans vermeden sadece 'normal' olana yönelik restoratif nostalji kullanılırken eski Doğu Almanya eyaletlerinde negatif kolektif nostalji söylemini kullanmaktadır. Ayrıca, bu tez AfD'nin nostalji söylemini sosyal kimlik inşası, siyasi mobilizasyon ve radikal sağ gündemini meşrulaştırmak için araçsal olarak kullandığını savunmaktadır. Bu tez AfD'nin farklılık gösteren nostalji söylemini daha iyi analiz etmek için nitel araştırma yöntemlerini kullanarak literatürü kapsamlı, sistematik ve eleştirel bir şekilde analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Right-wing populism has achieved electoral success all around the globe in recent decades. The rise of right-wing populism has been widely discussed in academic literature, but the relationship between populism and nostalgia has not been debated enough, especially in Germany. This thesis aims to analyze the relationship between right-wing populism and the discourse of nostalgia in the context of the Alternative for Germany (AfD). Right-wing populist parties exploit nostalgia by referring to the 'glorious past' of their country. However, the AfD is an extraordinary case among other European right-wing populist parties as its discourse of nostalgia is not based on the 'glorious past' of Germany but on a diversified regional approach. The AfD's rhetoric of nostalgia has different dimensions at federal and regional levels. While the AfD presents the past as 'normal' at the federal level, the AfD exploits the negative collective nostalgia of the GDR in the former GDR territories. In this thesis, the different dimensions of exploitation of nostalgia are analyzed in detail by using qualitative research methods. Furthermore, the thesis argues that the AfD exploits the discourse of nostalgia as a tool for social identity construction, political mobilization, and legitimization of its radical right-wing agenda. In order to find out the connection between nostalgia and right-wing populism and to provide a better understanding of AfD, this thesis introduces a comprehensive and critical analysis of literature on populism, nostalgia, and the AfD.