Sağlık okuryazarlığı ile akılcı ilaç kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationships between health literacy and rational drug use
  1. Tez No: 764952
  2. Yazar: ZEYNEP ECE KAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKREM SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı, bireylerin sağlık okuryazarlık ve akılcı ilaç kullanım düzeylerinin belirlenmesi ve sağlık okuryazarlık düzeyleri ile akılcı ilaç kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir saha araştırması olarak tasarlanan çalışmanın evrenini, çalışmanın yapılacağı tarihler arasında Balıkesir merkez Altıeylül ilçesi 1 nolu Dr. Leman Yurtoğlu Aile Sağlığı Merkezine veri toplama sürecinde başvuracak 18 yaş üstü, okuryazar ve çalışmayı kabul eden yaklaşık 20.000 kişi oluşturmuĢtur. Bu kapsamda örneklem olarak 387 kişiye ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the health literacy and rational drug use levels of individuals and to examine the relationship between health literacy levels and rational drug use. The universe of the study, which was designed as a descriptive and relationship-seeking field study, consisted of approximately 20,000 people over the age of 18 who were literate and accepted to work, who would apply to the Dr. Leman Yurtoğlu Family Health Center number one in Balıkesir center Altıeylül district during the data collection process. In this context, 384 people were reached as a sample. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS for Windows 25.0 program.