Kanunilik ilkesinin uluslararası hukuktaki yansımaları
Reflections of the principle of legality in international law
- Tez No: 764957
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 366
Özet
Bu çalışmada uluslararası ceza hukuku, uluslararası insan hakları hukuku ve uluslararası hukukta devletin sorumluluğu açısından kanunilik ilkesinin uygulanması incelenmiştir. Kanunilik ilkesinin uygulanmasında teamül hukuku kuralları ve hukukun genel ilkelerinin yarattığı etkiler değerlendirilmiştir. Bununla birlikte kanunilik ilkesinin uygulanması açısından sınıraşan suçları düzenleyen uluslararası sözleşmelerin ulusal hukuka aktarılmasındaki sorunlar üzerinde durulmuştur. Uluslararası insan hakları hukuku bağlamında kanunilik ilkesinin bireyin hak ve özgürlüklerini güvence altına alınmasındaki rolü vurgulanmıştır. Ayrıca uluslararası ceza hukuku ve uluslararası insan hakları hukuku arasındaki çağdaş ilişki bağlamında suçları düzenleyen hukuk normlarının dar ve geniş anlamda yorumlanmasının ortaya çıkardığı sorunlara değinilmiştir. Uluslararası hukukta devletlerin sorumluluğu açısından uluslararası antlaşmaların geriye yürümezliği ilkesinin uygulanmasına ilişkin düzenlemeler ele alınmıştır. Bu bağlamda 2015 tarihinde Uluslararası Adalet Divanı'nın Hırvatistan/Sırbistan kararından çıkartılacak sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the application of the principle of legality in international criminal law, international human rights law and international law in terms of state responsibility. The impact of customary law rules and general principles of law on the application of the principle of legality are evaluated. In addition, the problems in the implementation of international conventions regulating transnational crimes into national law in terms of the application of the principle of legality are emphasized. In the context of international human rights law, the role of the principle of legality in securing the rights and freedoms of the individual is emphasized. In addition, in the context of the contemporary relationship between international criminal law and international human rights law, the problems arising from the narrow and broad interpretation of the legal norms regulating crimes were addressed. Regulations regarding the application of the principle of non-retroactivity of international treaties in terms of the responsibility of states in international law were discussed. In this context, the conclusions to be drawn from the 2015 judgment of the International Court of Justice on Croatia/Serbia were evaluated.