İş dünyasında kadının statüsü ve doğum öncesi- sonrası dönemde iş kadınının sosyo-ekonomik analizi
The situation of women in the business world in the prenatal and postpartum period and the socio-economic analysis of the business woman
  1. Tez No: 764971
  2. Yazar: MERYEM YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Demography, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kadın istihdamı, ülkenin kalkınmasını sağlayan temel taşlardan biridir. Günümüz ulusal ve uluslararası düzenlemeler kadının istihdama katılımını yükseltme amacıyla yeni haklar geliştirmektedir. Aynı zamanda kadın istihdamı üzerine kalkınma planlarında yeni politikalar oluşturulmaktadır. Ancak bu haklar gebelik ve sonrası döneminde kadının çalışma yaşamını kolaylaştırırken istihdamda tercihini zorlaştırarak uzaklaşmasına da neden olmaktadır. Çalışmanın amacı; doğum öncesi-sonrası dönemde iş kadınının statüsünü TÜİK ve literatür kapsamında incelemek akabinde fenomenolojik bulgular ile sosyo-ekonomik AHP analizini sağlamaktır. İşveren ve işveren vekilleriyle gerçekleşen AHP analizinde sonuç; gebe ve çocuklu kadınların istihdamını zorlaştıran sosyal etkenlerde 0,30 katsayısıyla çocuk bakımı en yüksek ağırlıktadır. Ekonomik etkenlerde de 0,26 kat sayısıyla işçi maliyeti en yüksek ağırlıktadır.
Özet (Çeviri)
Women's employment is one of the cornerstones of the country's development. Today's national and international regulations develop new rights to increase women's participation in employment. At the same time, new policies for women's employment are created in development plans. However, while these rights facilitate women's working life during and after pregnancy, they make it difficult for women to be preferred in the business world and cause them to stay away from working life. The aim of this study is to examine the situation of business women during and after pregnancy with phenomenological findings within the scope of TUİK and the literature, and then to present the socio-economic AHP analysis. As a result of the AHP analysis made with the employer and employer representatives; Among the social factors that make it difficult for pregnant women and women with children to be employed, child care has the highest weight with a coefficient of 0.30. Among the economic factors, the cost of the worker has the highest weight with a factor of 0.26.