Çok katmanlı cam sistemlerinin ısıl performansının farklı parametrelere bağlı sayısal ve deneysel incelenmesi
Numerical and experimental investigation of thermal performance of multilayer glass systems depending on different parameters
  1. Tez No: 764988
  2. Yazar: NİLSU OĞULTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KORU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çağımızın en büyük sorunu enerji kaynaklarının azalması ve bu kaynaklara erişim zorluğudur. Enerji, dünya çapında ülkelerin ekonomik ve siyasal politikalarını belirleyen bir etmendir. Ülkeler geliştikçe enerjiye olan ihtiyaçları da artmaktadır. Gelişmekte olan ya da gelişmiş olan ülkelerde enerji ihtiyacında artış gözlenir. Her geçen gün artan enerji ihtiyaçlarını karşılamak ve birim başına düşen enerji maliyetini azaltmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi ve verimlerinin artırılması üzerine çalışmalara hız verilmiştir. Fosil kaynaklı enerjilerin rezervlerinin azalması, enerji maliyetlerinde yaşanan artış, yenilenebilir enerji projelerine öncelik verilmesini sağlamıştır. Ülkemizde üretilen enerjinin %35'lik kısmı binalar için kullanılırken binalarda kullandığımız enerjinin %65'i ise iklimlendirme için tüketilmektedir. Bina iklimlendirmelerinde enerji verimliliğinde uygulanacak tedbirler, enerji sarfiyatının önüne geçilmesini sağlayarak küresel olarak karbon ayak izinin, ulusal olarakta enerji ithalatının azalmasını sağlayacaktır. Bu bağlamda ısı kayıplarının araştırılması ve bu kayıpların azaltılması için yapılan çalışmalara ağırlık verilmesi doğru bir karar olacaktır. Bu çalışmada pencerelerin, bina ısıl verimliliğine olan etkisi incelenecektir. Argon, kuru hava dolgulu, farklı gaz dolgusu kalınlıklarına sahip konfor cam ve ısıcam kaplamalı, çok katmanlı pencerelerin ısı iletim katsayılarıyla ilgili sayısal analizler sunulacaktır. Ayrıca gaz dolgusundaki sıcaklık dağılımı gözlemlenerek, tasarımları ve simulasyonları için de Comsol multıphysıcs programı kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The biggest problem of our age is the scarcity of energy resources and the difficulty of access to these resources. Energy is a factor that determines the economic and political policies of countries around the world. As countries develop, their need for energy increases. There is an increase in the need for energy in developing or developed countries. In order to meet the ever-increasing energy needs and to reduce the energy cost per unit, studies on the development of renewable energy resources and increasing their efficiency have been accelerated. The decrease in the reserves of fossil-based energies and the increase in energy costs have led the prioritization of renewable energy projects. While 35% of the energy produced in our country is used for buildings, 65% of the energy we use buildings is consumed for air conditioning. Measures to be implemented in energy efficiency in building air conditioning will reduce the carbon footprint globally and energy imports nationally by preventing energy consumption. In this context, it would be the right decision to investigate heat losses and to focus on studies to reduce these losses. In this study, the effect of windows on building thermal efficiency will be examined. Numerical analysis of the heat transmission coefficients of argon, dry air filled, comfort glass and insulating glass coated, multilayer windows with different gas filling thicknesses will be presented. In addition, the temperature distribution in gas filling will be observed and the Comsol multiphysics program will be used for their design and simulation.