The impact of human resource management practices on job satisfaction in the Iraqi Asiacell Telecom Company in Mosul
Musul bölgesindeki Irak Asiacell Telif Şirketi'nde insan kaynakları yönetimi uygulamalarının iş tatminine etkisi
  1. Tez No: 764989
  2. Yazar: MUSTAFA TALAL AL-JALEELI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKRAM ALHAMAD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Irak telekomünikasyon sektöründe insan kaynakları yönetimi uygulamalarının iş tatmini üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Asiacell şirketinin iş tatminini etkileyen en etkili değişkeni analiz etmektir. Sonuçlar, Ödül, Eğitim & Gelişim ve eğitim, Terfi fırsatları ve iş ilişkileri uygulamalarının iş tatmini üzerinde oldukça önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Asiacell şirketinin, çalışanların kariyerlerinin başarısından ve inisiyatif alma özgürlüğünden memnun oldukları bir yer olduğunu ve Asiacell şirketini çalışacakları bir yer olarak önerdiklerini tespit etti. Bu çalışma, çalışanların iş doyumu düzeyinin yükseltilmesinde etkili olduğu kanıtlanmış olan insan kaynakları yönetiminin ödül yaklaşımının sürdürülmesini; çalışan memnuniyeti üzerindeki etkisi nedeniyle eğitim ve gelişim politikasının geliştirilmesi; ve ödül politikasının periyodik olarak değerlendirilmesini ve modernizasyonunun yaşam ihtiyaçları ile orantılı kalmasını tavsiye etmek. Araştırma ayrıca, Irak Telekomünikasyon Şirketi Asiacell'in işçilerinin, işlerine adanmışlığın ön koşulları ve doğru değerlerini uygulamak için zekilik ve ayrıca işteki aksaklıklar ve başarısının gizlenmesi gibi olumsuz olaylardan kaçınmanın yanı sıra, gerektiğinde görevleri yerine getirmek için yapılan işin sonuçlarına (türler ve miktarlar) yönelik derin bir endişeye sahip olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims To identify the impact of human resource management practices on job satisfaction in the Iraqi telecommunications sector. The objectives of this study are to analyze the most effective variable that impacts job satisfaction of Asiacell company. The results show that Rewards, Training & Development and training, Promotion opportunities and work relationships practices have highly significant effects on job satisfaction. It found that Asiacell company is a place where employees are satisfied with the success of their career and freedom to take the initiative, and they recommend Asiacell company as a place to work. This study suggests maintaining the rewards approach of human resources management, which has proven effective in raising the level of job satisfaction of employees; developing the training and development policy because of its impact on employee satisfaction; and recommending periodic evaluation and modernization of the reward policy to remain proportionate to their living needs. The research also showed that the workers of the Iraqi Telecommunications Company, Asiacell, were very concerned with prerequisites of dedication to their jobs and astuteness to implement its right values and also to avoid negative occurrences such as disruptions in job and obfuscation of its achievement, as well as a deep concern for the results of work done (types and amounts) to perform the tasks as needed.