Effect of innovation on wages, profits, and labor turnover in Turkish manufacturing
Türk imalat sanayiinde inovasyonun ücretlere, kârlara ve işgücü devrine etkisi
  1. Tez No: 765032
  2. Yazar: ÇİĞDEM EKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yenilikler, uzun vadeli ekonomik büyümeyi etkileyen ve kâr ve ücretler gibi önemli ekonomik göstergeleri etkileyen ana faktörler arasındadır. Kâr ve ücretlerdeki değişiklikler de bir toplumdaki gelir dağılımını belirler. Bu tezde, yeniliğin ücretler, kârlar ve işgücü devri üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Yeniliklerden sonra yüksek ücretli, orta ücretli ve düşük ücretli çalışanlar ile erkek ve kadın çalışanlar için yapılan ücretlerdeki değişiklikler öncelikle dikkate alınmıştır. Daha sonra, yeniliklerden sonra kâr ve emek verimliliğindeki değişiklikleri araştırılmıştır. Son olarak hem işgücü devir oranlarındaki yani işe giren ve işten çıkan oranı (hem gönüllü hem de gönülsüz) hem de işgücü devir ücretlerindeki değişiklikler analiz edilmiştir. Bu amaçlar için, 2006'dan 2020'ye kadar Türkiye'deki imalat firmalarının nüfusunu kapsayan Girişimcilik Bilgi Sistemi'nden (GBS) alınan veriler kullanılmıştır. Patent başvuruları ve Ar-Ge faaliyetleri yenilikler için gösterge olarak kullanılmıştır. Sonuçlarımıza göre, yenilikçi faaliyetlerden sonra ücretlerin ve kârların arttığı, ancak yüksek ücretli ve erkek çalışanların düşük ücretli ve kadın çalışanlardan daha fazla fayda sağladığı görülmektedir. Yeniliklerden sonra firma içi ücret farklılıkları artmaktadır. Yeniliklerin işgücü devir hızı ve ücretler üzerindeki etkileri zayıf ve belirsizdir.
Özet (Çeviri)
Innovations are among the main factors that influence long-term economic growth and affect important economic indicators such as profits and wages. Changes in profits and wages, in turn, determine the distribution of income in a society. This thesis analyzes the effects of innovation on wages, profits, and labor turnover. Changes in wages after innovations for high-wage, median-wage, and low-wage earners and male and female workers are first considered. Subsequently, changes in profits and labor productivity after innovations are explored. Finally, changes in both labor turnover rates and labor turnover wages, or the wages of new hires and leavers (both voluntary and involuntary), are analyzed. Data from the Entrepreneurship Information System (EIS) covering the population of Turkish manufacturing firms from 2006 to 2020 are used for these purposes. Patent applications and R&D activities are used as proxies for innovations. The results show that wages and profits increase after innovative activities, but high-wage and male workers benefit more than low-wage and female workers. After innovations, within-firm wage differentials increase. Innovations' effects on labor turnover rates and wages are weak and ambiguous.