Renkli devrimler, Arap Baharı ve Suriye iç savaşı örneklemleri ışığında ABD'nin hibrit savaş stratejisi
US hybrid warfare strategy in the light of colorful revolutions, Arab Spring and Syrian civil war examples
  1. Tez No: 765048
  2. Yazar: ERCAN ERTUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELŞAN İZZETGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Soğuk Savaş dönemi birden fazla bölgede savaşı yaşamış, düzenli ve düzensiz savaş yöntemlerinden oluşan birden fazla yöntemin oluşmasına zemin hazırlamış bir dönemdir. Soğuk Savaşın ardında bıraktığı dönüştürücü özelliği güçler arası mücadeleyi farklı eksenlere kaydırmıştır. Soğuk Savaş sonrası dönüşüm yaşayan savaş kavramı aslında değişmemiştir. Sadece kullanılmakta olan araç ve yöntemlerin bütünleşmesi daha fazla sağlanmıştır. Soğuk Savaş sonrası Hibrit Savaş yönteminin aslında tanık olduğumuz mevcut yöntemlerin devamı olan askeri olmayan araçların stratejik düzeyde kullanımının etki gücünün büyüklüğünü anlatmaktır. Üzerinde çok fazla çalışmanın yapılmamasına rağmen, yöntemin son yıllarda söylemsel olarak sıklıkla kullanılan bir yöntem olduğu söylenebilir. Çalışma Hibrit Savaş kavramının ABD ve Rusya tarafından tanımlanması karşılaştırılarak, taraflar açısından politika ve askeri uygulayıcılar için kritik evrimi ve stratejisi üzerindeki durulmuştur. Yöntemi uluslararası ilişkilerde önemli kılan nedenlerin başında; askeri, siyasi, ekonomik, politik ve teknolojik özellikleri içinde barındırmasıdır. 2011 yılında NATO tarafından kullanılan yöntem aynı zamanda üye ülkelerin kullanım tecrübesinde arttırmıştır. Küreselleşen dünyada teknolojik gelişmelerin desteği ile gelişim gösteren bu yöntemin, daha az maliyetle getirisi fazla olan bir yöntem olması kullanımına önemli katkılar sağlamıştır. Soğuk Savaşın ardından süper güç ABD'nin SSCB sonrası bölgesel güç boşluklarını Hibrit yöntemler kullanarak doldurmak istemesi, Hibrit Savaş yönteminin gelişimine katkı sağlamıştır. ABD'nin Soğuk Savaştan günümüze kadar bölgesel çıkar çatışmalarının olduğu ve Jeostratejik bölgelerin korunması amacı ile sıklıkla başvurduğu dolaylı bir müdahale şeklidir.
Özet (Çeviri)
The Cold War period was a period that experienced war in more than one region and paved the way for the formation of more than one method consisting of regular and irregular warfare methods. The transformative feature left behind by the Cold War has shifted the struggle between powers to different axes. The concept of war, which has undergone a transformation after the Cold War, has not actually changed. There is more integration of tools and methods that are just being used. The aim of the post-Cold War Hybrid War method is to explain the power of the strategic use of non-military vehicles, which are the continuation of the existing methods we have witnessed. Although not much work has been done on it, it can be said that the method has been frequently used discursively in recent years. The study will focus on the critical evolution and strategy for policy and military practitioners from the perspective of the parties, by comparing the definition of the concept of Hybrid War by the USA and Russia. At the beginning of the reasons that make the method important in international relations; military, political, economic, political and technological features. In the study, it is seen that the USA has a great contribution in the historical development of the Hybrid War, which is defined as a method used against Europe and the USA. The method used by NATO in 2011 has also increased the use experience of member countries. The fact that this method, which develops with the support of technological developments in the globalizing world, is a method with less cost and higher returns has made significant contributions to its use. After the Cold War, the superpower USA's desire to fill the post-USSR regional power gaps by using Hybrid methods contributed to the development of the Hybrid War method. It is an indirect form of intervention that the USA has frequently used for the purpose of protecting geostrategic egions and where there are regional conflicts of interest from the Cold War to the present.