Yerel yönetim çalışanlarının çevresel davranış ve duyarlılıklarının değerlendirilmesi-İzmir ili örneği
Evaluation of environmental behavior and sensitivity of local government employees: The case of İzmir
- Tez No: 765123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İstatistik, Sociology, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışma, çevre ile ilgili faaliyetler yetki ve sorumluluk alanları içerisinde önemli yer kapsayan yerel yönetim çalışanlarının çevresel davranış ve duyarlılıklarının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yöntem: Genel tarama modelinde nicel bir çalışma olarak planlanan çalışmanın örneklemi İzmir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından (n=719) oluşturulmuştur. Veriler, literatür taraması sonrası elde edilen bilgiler çerçevesinde hazırlanan anket formu ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler, IBM SPSS Statistics 24,0 paket programı kullanılarak yapılmış, Bağımsız Örneklem t-Testi, ANOVA Testi, Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The study aims to evaluate the environmental behavior and sensitivity of local government employees, whose environmental-related activities occupy an important place in the areas of responsibility and bailiwick. Method: The sample of the study, which was planned as a quantitative study in the general scanning model, was composed of Izmir Metropolitan Municipality employees (n=719). The data were collected using a questionnaire prepared within the framework of the information obtained after the literature review. Statistical analyses were made by using IBM SPSS Statistics 24,0 package program, independent sample t-test, ANOVA test, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis htest and Pearson correlation analysis was used.