Farklı olgunluk evrelerinde hasat edilen avokado meyvelerinin primer ve sekonder biyokimyasal içeriklerinin belirlenmesi
Determination of primary and secondary biochemical contents of avocado fruits harvested at different maturity stages
- Tez No: 765132
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜTTALİP GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada; Zutano, Füerte ve Hass avokado çeşitlerinde farklı olgunluk evrelerinde meyvelerin pomolojik özellikler ile primer ve sekonder metabolit içeriklerindeki değişimler incelenmiştir. İncelenen çeşitlerde; en yüksek meyve ağırlığı, meyve eni ve meyve boyu Füerte çeşidinden yeşil olum döneminde elde edilmiştir. Meyve eti kalınlığı en yüksek ham dönemde 46.55 mm, yeşil olum döneminde ise 13.90 mm (Füerte) olarak ölçülmüştür. Hass çeşidi çekirdek özellikleri açısından olgunlaşma süresince farklılık göstermemiştir. Çekirdek özellikleri açısından Zutano çeşidinde yeşil olum döneminde en yüksek veriler elde edilmiştir. Meyve kabuk ve et rengi değerleri olgunlaşma ile azalmıştır. Zutano çeşidine L kabuk rengi ham dönemde 41.09 iken yeşil olum döneminde 24.08 ölçülmüştür. Hass çeşidinde meyve etinin C rengi değeri ham dönemde 38.23 ve yeşil olum döneminde 30.18 olarak belirlenmiştir. Yeşil olum dönemde Füerte çeşidinde en yüksek SÇKM oranı (% 8.13) tespit edilmiştir. Yeşil olum döneminde Zutano çeşidi en yüksek gallik asit (7.170 mg kg-1), kateşin (3.783 mg kg-1) ve siringik asit (1.359 mg kg-1) miktarına sahip olduğu görülmüştür. En yüksek malik ve sitrik asit içerikleri yeşil olum döneminde Hass ve Füerte çeşitlerinde elde edilmiştir. Sekonder metobolitler arasında yer alan fenolik bileşiklere bakıldığında, fenolik asitlerin olgunlaşmayla birlikte genel olarak azaldığı diğer fenolik bileşiklerin ise genel olarak arttığı görülmüştür. Organik asitlerin ise genel anlamda olgunlaşmaya bağlı olarak azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; fruit ripening, pomological characteristics and the change of primary and secondary metabolites were investigated in Zutano, Füerte and Hass avocado cultivars. In the examined varieties; he highest fruit weight, fruit width and fruit length were obtained from the Füerte variety in the green stage. The highest flesh thickness were measured in the raw period as 46.55 mm and the green period as 13.90 mm (Füerte). Hass cultivar did not differ in terms of seed properties during ripening. In terms of seed characteristics, the highest data were obtained in the green maturity period of Zutano cultivar. Fruit skin and flesh color values decreased with maturation. While the skin color (L) of Zutano cultivar was 41.09 in the raw period, it was measured as 24.08 in the green period. The C color value of the flesh of Hass variety was determined as 38.23 in the raw period and 30.18 in the green stage. Füerte cultivar had the highest SSCM rate (8.13%) in the green stage. Zutano cultivar had the highest contents of gallic acid (7.170 mg kg-1), catechin (3.783 mg kg-1) and syringic acid (1.359 mg kg-1) during the green stage. The highest malic and citric acid contents were obtained in Hass and Füerte cultivars at the green stage. When the phenolic compounds, which are among the secondary metabolites, were examined, it was observed that the phenolic acids decreased in general with maturation, while the other phenolic compounds increased in general. Organic acids were found to decrease in general with maturation.