Irak'ın Thi-Qar eyaletinde corona virüslü hastalarda moleküler ve fizyolojik çalışma
Molecular and physiological study in patients with corona virus in Thi-Qar province Iraq
- Tez No: 765174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇANLI, DOÇ. DR. ENAS ABDUL KAREEM CABBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mevcut çalışma, Thi-Qar Eyaletindeki AL-Imam Hüseyin Eğitim Hastanesinde 10 – 73 yaşları arasında moleküler olarak enfekte olmuş 50 erkek ve 50 kadın 100 hastayı içeriyordu. (Nisan'dan Ağustos 2021'in sonuna kadar) ve kontrol grubu olarak 100 kişi Mevcut çalışma, kontrol grupları ile Covid-19 kompartımanının fizyolojik etkisini değerlendirmek için bazı fizyolojik parametreleri içeriyordu. Sonuçlar, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, hasta grubunda hemoglobin düzeyinde, lenfosit ve trombosit yüzdesinde önemli bir düşüş, hasta grubunda ise toplam beyaz kan hücresi sayısında önemli bir artış olduğunu gösterdi. Hastaların cinsiyetine göre erkek grupta hemoglobin düzeyi, beyaz küre ve trombosit sayısı anlamlı olarak artarken, kadın hasta grubunda lenfosit yüzdesi anlamlı olarak arttı. Yaş gruplarına göre sonuçlar hematolojik parametrelerde önemli olmayan farklılıklar gösterdi. Mevcut sonuçlar, hasta grubunda kan üresi, serum kreatinin ve rastgele kan şekerinde önemli bir artışı gösterdi. Hastaların cinsiyetine göre kadın grupta kan üresi anlamlı olarak artarken, erkek grupta rastgele kan şekeri anlamlı olarak yükselirken, serum kreatinininde anlamlı bir farklılık yoktu. Yaş gruplarına göre 70 yaşından büyük hastalarda üre düzeyinde önemli bir artış, ancak hem kreatinin hem de rastgele kan şekeri düzeylerinde fark görülmedi. Mevcut çalışmada CRP, ferritin ve D konsantrasyonu kaydedildi. Dimer hasta gruplarında cinsiyete göre anlamlı olarak daha yüksekti, CRP ve ferritin düzeyi erkek hasta grubuna göre anlamlı olmayan bir şekilde artarken, D. Dimer kadın grubunda anlamlı olarak arttı .yaş grubuna göre sadece CRP birinci yaş grubunda diğer yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında anlamlı olarak artmaktadır. Mevcut çalışma aynı zamanda Covid-19'un moleküler tespitini de içeriyordu, çünkü çalışma gen bankasındaki 10 viral izolat ve erişim numarasına göre bilgi (OL372605.1 - OL372614.1) olduğundan, genetik dizi analizi sadece bir izolatın bir virüs içerdiğini gösterdi. genetik mutasyon SNP'ler ve %99.95 benzerliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The current study included 100 patients 50 males and 50 female their age ranged from 10 – 73 years infected with Covid-19 molecularly diagnosed at AL-Imam Hussein Teaching Hospital in Thi-Qar Province for the period from (April to the end of August 2021) and 100 people as a control group . The current study involved some physiological parameters for assessment the physiological effect of Covid-19 compartment with control groups. The results illustrated a significant decrease in the level of hemoglobin, percent of lymphocyte and platelet in patients group, whereas a significant increase in count of total white blood cell in patients group when compare with control group. According to gender of patients the hemoglobin level, count of white blood cell and platelet increased significantly in male group, while percent of lymphocyte increase significantly in female group of patients. According to age groups the results showed a non-significant differences in the hematological parameters. The current results illustrated a significant increase in the level of blood urea, serum creatinine and random blood sugar in patients group. According to gender of patients the blood urea increase significantly in female group, random blood sugar increased significantly in male group, while serum creatinine had not significant difference. According to age groups a significant increase in urea level in patients more than 70 years, but not noted differences in both creatinine and random blood sugar level. The current study recorded the concentration of CRP, ferritin and D. Dimer were significantly higher in patients groups, according to gender the level of CRP and ferritin increased non-significantly compared with male group of patients, while D. Dimer increase significantly in female group. according to age group only CRP increase significantly in first age group compare with other age groups. The current study also included the molecular detection of Covid-19, as the study score 10 viral isolates in the gene bank and knowledge by accession number ( OL372605.1 to OL372614.1), the genetic sequence analysis showed that only one isolate contained a genetic mutation SNPs and has similarity 99.95%.