The Turkstream Pipeline and its impact on Türkiye-Russia energy relations
Türkakım Doğal Gaz Boru Hattı ve Türkiye-Rusya enerji ilişkisine etkisi
- Tez No: 765185
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA GÜL YESEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Modern dünyada enerji ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu gereksinim arttıkça ülkelerin enerjiye olan bağımlılığı da artmakta ve bu da bu ülkeler için enerji ithalatının maliyetini artırmaktadır. Bu tez, Türk Akım Boru Hattı ve enerjiye bağlı siyasi ve ekonomik göstergeler ışığında, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçlar. Bu çalışmada, yakın dönemdeki Türkiye-Rusya enerji ilişkileri karşılıklı bağımlılık perspektifinden incelenmektedir. Türkiye-Rusya siyasi ilişkilerinde enerjinin rolü ve Türkakım projesinin önemi tartışılacaktır. Özellikle enerji sektöründe ve genel olarak ekonomide Türkiye-Rusya ilişkileri gelişim kaydetmektedir. Türkiye-Rusya ilişkisinin Karşılıklı Bağımlılık teorisine dayanarak sürdürülebilirliği ise bir tartışma konusudur. Yaşanan sorunların iki ülke ilişkilerini nasıl etkilediği incelenecektir. Bu tez, Türkakımı projesinin Türkiye – Rusya ilişkilerini nasıl etkilendiğini ve liberal perspektiften ilişkilerinin geleceğini, Karşılıklı Bağımlılık teorisine dayanarak sürdürüp sürdüremeyeceğini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The need for energy is growing every day in the modern world. As this requirement grows, so does the countries' dependence on energy, which increases the cost of energy importation for those countries. This thesis is based on the relations between Türkiye and Russia in light of the political and economic indicators centered on the TurkStream and its energy dependence. In this study, recent Türkiye-Russia energy relations are examined from the perspective of interdependence. The role of energy in Türkiye-Russia political relations and the importance of the TurkStream project will be discussed. The relations between Türkiye-Russia are improving, especially in the energy sector and the general economy. In this regard, the interdependence approach has been used to examine Türkiye's geographical importance, rising energy needs, and mutual economic interest/benefit variables between the two countries. In addition, this thesis will also examine how political problems affect the relations between Türkiye and Russia. Energy cooperation between Türkiye and Russia has improved despite political problems from time to time. This thesis will analyze how Türkiye-Russia relations are affected by the TurkStream project and whether these relations can continue in the future from a liberal perspective based on the theory of interdependence. This thesis will be a scenario for Türkiye-Russia relations in the future.