Yapay zekâ ve algoritma ekseninde halkla ilişkilerin geleceği
The future of public relations on the axis of artificial intelligence and algorithms
- Tez No: 765241
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
1950'li yıllarda başlamakla birlikte 2000'li yıllardan sonra hız kazanan dijitalleşme, birçok yeni teknolojiyi beraberinde getirmiştir. Bunlardan biri olan yapay zekâ, çeşitli iş ve faaliyet alanlarını dönüştürdüğü gibi halkla ilişkiler alanını da yeni bir dönüşüm sürecine sokmuştur. İnternet ağıyla birlikte hızlanan dijital dönüşüm sosyal medya ile devam ederek hedef kitlenin dijitalleşmesini sağlamıştır. Dijitalleşen hedef kitle ise zaman içerisinde dijital platformlarda birikimli olarak artan büyük veriyi meydana getirmiştir. Yapısı itibariyle karmaşık ve anlaşılması güç olan büyük veriden günümüzde yapay zekâ uygulamaları aracılığıyla anlamlı veriler elde edilebilmektedir. Elde edilen bu veriler, özellikle hedef kitleye yönelik yürütülen çalışmalar başta olmak üzere çeşitli faaliyetler doğrultusunda kullanılabilmektedir. Böylece dijital halkla ilişkiler faaliyetleri açısından da yapay zekâ teknolojisinin gittikçe önem kazandığını söylemek mümkündür. Bu çalışmada yapay zekâ teknolojisi dijital halkla ilişkiler bağlamında ele alınmıştır. Bu nedenle yapay zekâ başta olmak üzere halkla ilişkiler alanının gelecekteki dönüşümüne etki edebilecek yeni teknoloji ve trendleri belirlemek bu tez çalışmasının temel amacını oluşturmuştur. Çalışmanın amacına uygun olarak araştırma kısmında delphi tekniğine başvurularak uzman görüşlerinden faydalanılmıştır. İki turdan oluşan bu araştırmanın ilk turunda araştırma konusuna yönelik olarak mümkün olan en fazla görüş elde edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci turunda ise ilk turda elde edilen görüşlere ilişkin olarak uzmanların üzerinde uzlaştığı ve uzlaşmadığı hususlar belirlenmiştir. Bu kapsamda araştırmanın ilk turunda 8 farklı tema altında toplam 100 farklı görüş elde edilirken ikinci turda ise bu görüşlerin 90'ı üzerinde uzlaşıldığı ve 10'u üzerinde uzlaşılmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın bulgularına bağlı olarak gelecekte dijital halkla ilişkiler faaliyetlerinin insan ve yapay zekâ iş birliğine dayalı olarak gerçekleşeceğini söylemek mümkündür. Bu kapsamda oluşturulan model önerisi de çalışmaya eklenmiş olup araştırmanın sonunda sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Digitalization, which started in the 1950s and accelerated after the 2000s, has brought many new technologies. Artificial intelligence is one of these technologies and it has transformed various business areas as well as the field of public relations. The digital transformation that has accelerated with the internet network has continued with social media and enabled the target audience to become digitalized. On the other hand, the digitalized target audience has created the big data that has been accumulatively increasing on digital platforms over time. Big data is complex and difficult to understand due to its structure, and today, meaningful data can be obtained from big data through artificial intelligence applications. These data are used within the scope of activities carried out especially for the target audience. Thus, it is possible to say that artificial intelligence technology has gained importance in terms of digital public relations activities. In this study, artificial intelligence technology is discussed in the context of digital public relations. For this reason, the main purpose of this thesis study is to identify new technologies and trends that may affect the future transformation of the field of public relations, especially artificial intelligence technology. In accordance with the purpose of the study, expert opinions were used by applying the delphi technique in the research part. In the first round of this research, which consists of two rounds, it was tried to obtain as many views as possible on the research subject. In the second round of the research, the points on which the experts agreed and disagreed regarding the opinions obtained in the first round were determined. In this context, in the first round of the research, a total of 100 different views were obtained under 8 different themes. In the second round, while consensus was reached on 90 opinions, it was determined that no consensus was reached on 10 opinions. Depending on the findings of the research, it is possible to say that digital public relations activities in the future will be based on human and artificial intelligence cooperation. The model proposal, which was created in this context, was also added to the study, and presented at the end of the research.