Çocuk sahibi çalışan kadınların iş-yaşam dengesi
Work-life balance of working women with children
- Tez No: 765254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM AYSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: İlk çağlardan itibaren çalışan ve üreten kadın, özellikle Sanayi Devrimi'nden sonra istihdamda daha çok yer almaya başlamıştır. Dünya genelinde, bilhassa ataerkil toplumlarda kadına atfedilen kimlik genellikle aile hayatıyla sınırlı kalmış, kadına birincil görev olarak eşi ve çocuklarının ihtiyaçlarını giderme sorumluluğu yüklenmiştir. Dolayısıyla çalışma hayatında da çeşitli zorluklarla karşılaşan kadının iş ve aile hayatında çatışmalar meydana gelmektedir. Bu araştırmada amaç, çocuk sahibi çalışan kadınların iş-yaşam dengelerini nasıl sağladıklarını belirlemek ve söz konusu dengeyi sağlamaya yönelik sosyal hizmet temelli öneriler sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Manisa ilinde yaşayan çocuk sahibi 15 kadın ilkokul öğretmeni ile gerçekleştirilmiş olup nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile mülakatlar yapılmış, elde edilen bulgular içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Bu araştırmada elde edilen bulgular ile öne çıkan temalar öğretmenlik mesleği, sosyal destek ve bireysel özellikler olmuştur. İcra edilen mesleğin iş-yaşam dengesini kurmada önemli bir faktör olduğu anlaşılmıştır. İş-yaşam dengesini sağlamaya sahip olunan sosyal destek mekanizmaları büyük bir katkı sunmaktadır. Ayrıca bireysel özellikler, iş ile aile yaşamı arasında meydana gelen çatışmaları en aza indirme konusunda oldukça önemli bir etkendir. Sonuç: Katılımcılarla yapılan görüşmeler ve gözlemler çerçevesinde, ilkokul öğretmenlerinin iş-yaşam dengelerini iyi derecede sağlayabildikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ancak söz konusu dengeyi sağlama sürecinde birtakım sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Bu sorunlarla baş etmede ise sahip oldukları bireysel özellikleri ve sosyal destekten faydalanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Aim: Working and producing women since the first ages, especially after the Industrial Revolution, started to take place more in employment. Throughout the world, especially in patriarchal societies, the identity attributed to women has generally been limited to family life, and the primary duty of women has been to meet the needs of their spouse and children. Therefore, conflicts occur in the work and family life of women who face various difficulties in their working life. The aim of this research is to determine how working women with children maintain their work-life balance and to offer social work-based suggestions to achieve this balance. Materials and Methods: The research was carried out with 15 female primary school teachers living in Manisa, who have children, and the qualitative research method was preferred. Interviews were made with the participants with the semi-structured interview technique, and the findings were analyzed with the content analysis method. Results: The prominent themes with the findings obtained in this study were the teaching profession, social support and individual characteristics. It has been understood that the profession performed is an important factor in establishing the work-life balance. Social support mechanisms make a great contribution to ensuring work-life balance. In addition, individual characteristics are a very important factor in minimizing conflicts between work and family life. Conclusion: Within the framework of the interviews and observations made with the participants, it was concluded that primary school teachers were able to maintain a good work-life balance. However, they encounter some problems in the process of achieving the said balance. In coping with these problems, they benefit from their individual characteristics and social support.