Uzaktan çalışma ve kadınların iş yaşam dengesi ilişkileri: Trakya bölgesi örneği
Relationships between remote working and women's work-life balance: The example of Thrace region
- Tez No: 944376
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL UYANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknolojik gelişmeler paralelinde çalışmanın doğası değişmeye başlamıştır. Özellikle 1980'ler sonrası çalışma yaşamında esneklik kavramının ön plana çıktığı görülmektedir. Günümüzde ise Covid-19 pandemi süreciyle birlikte uzaktan çalışma sıklıkla tercih edilen bir çalışma şekli hâline gelmiştir. Uzaktan çalışma, toplumsal cinsiyet kalıpları içerisinde değerlendirildiğinde kadınların gerek ev içi bakım emeğiyle özdeşleşmesi gerekse çalışma yaşamı içerisinde bulunması nedeniyle dual (ikili) bir yapı oluşturmaktadır. Bu yapı kadınların iş yaşam dengesi üzerinde birtakım etkilere neden olmaktadır. Bu noktadan hareketle, çalışmanın konusu ve amacı toplumsal cinsiyet rolleri gereği uzaktan çalışmanın kadınların iş yaşam dengesi üzerinde yaratmış olduğu etkiyi ve ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklem grubunu Trakya bölgesinde bir telekomünikasyon şirketindeki 310 uzaktan çalışan kadın oluşturmaktadır. Araştırma bulgulara göre katılımcıların uzaktan çalışma algıları“yaş grubuna, öğrenim durumuna, medeni durumuna ve çocuk sahibi olma durumuna”göre farklılık göstermemektedir. Bunun yanı sıra katılımcıların iş yaşam dengesi“öğrenim durumuna, uzaktan çalışma hizmet süresine ve uzaktan çalıştığı konuma”göre farklılık göstermezken; katılımcıların iş yaşam dengesi“yaş grubuna, medeni durumuna, çocuk sahibi olma durumuna ve uzaktan çalışma memnuniyet düzeyine”göre farklılık göstermektedir. Ayrıca, uzaktan çalışma boyutları ile iş yaşam dengesi boyutları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Son olarak uzaktan çalışma iş yaşam dengesi boyutlarından“iş yaşam uyumu”boyutunu pozitif,“yaşamı ihmal etme, kendine zaman ayırma ve yaşamın işten ibaret olması”boyutlarını ise negatif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In parallel with technological developments the nature of work have begun to change. It is seen that the concept of flexibility came to the fore especially in the post-1980s life. Nowadays, with the Covid-19 pandemic process, remote working has become a frequently preferred way of working. When the remote working is evaluated within the framework of gender stereotypes, it creates a dual structure due to women's identification with both domestic care work and their presence in working life. This structure causes some effects on women's work-life balance. The subject and purpose of the study is to examine the effect and relationship created by remote working on women's work-life balance due to gender roles. The sample of the study consists of 310 remote working women in a telecommunications company in the Thrace region. The participants perceptions of remote working do not differ according to“age group, educational status, marital status and having children”. While the participants work life balance does not differ according to“educational status, length of service in remote working and location where they work remotely”; the participants work life balance differs according to“age group, marital status, having children and satisfaction level of remote working”. In addition, there is a significant relationship between the dimensions of remote working and the dimensions of work life balance. Finally, remote working positively affects the dimension of work life balance“work life harmony”and negatively affects the dimensions of“neglecting life, taking time for oneself and life consisting of only work”.