Cost comparison between three multistorey structural systems
Çok katlı üç yapı sisteminin maliyet kıyaslaması
  1. Tez No: 76526
  2. Yazar: SELKAN EMECAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YERLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yapılan bu çalışma, 12 katlı bir binanın, çerçeve, perde-çerçeve ve perdeli sistem kullanılması durumunda ortaya çıkan maliyetlerinin kıyaslamasını sunmaktadır. Yapısal analizler yürütülüp, her bir sistemin maliyetleri karşılaştırmalı olarak elde edilmiştir. İlk olarak, maliyet ile en uygun yapı sistemi seçimi arasındaki ilişki gösterilirken, yapısal sistemler hakkında da genel bir bilgi aktarılmıştır. Ayrıca, bu çalışmada kullanılmış olan sistemlere ilişkin detaylı bir bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, planlama ve tasarım konusunda genel bir bilgi sunulmuş ve örnek binaların ön tasarım aşamaları ve tanıtımı yapılmıştır. Ayrıca, binaların yatay deplasman kriterlerine göre performanslarının yeterliliği gösterilmiştir. Ön tasarım çalışmalarından sonra, yapısal analizler tanımlanmış ve her bir binanın metraj hesabı için malzemelerin miktarları bulunmuştur. Sistemlerin gözlenen davranışları, maliyet üzerindeki etkileri vurgulanarak tartışılmıştır. Örnek binaların karşılaştırmalı olarak maliyet analizleri sunulmuş, sonuç olarak perde çerçeveli sistemin en ekonomik çözüm olduğu ve bu sonucu özellikle donatı demiri kullanımı farkından ortaya çıktığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study presents a cost comparison for a 12 storey building made of three different structural systems. Namely moment resisting frame, shear wall-frame and shear wall systems. The structural analyses are carried out for each system and comparative costs are determined. First, a general overview is given about the structural systems while indicating the relationship of the cost and the proper selection of a system. Then the three systems used in the study are discussed in detail. In the third chapter, general considerations for the planning and design have been presented, and the preliminary design steps for the example buildings have been performed while describing them in detail. After the preliminary design, structural analyses have been carried out, and then the amount of the materials have been found so as to get the bill of quantities of each building. Also the satisfactory performance of the example buildings for lateral deflection criteria has been checked. The observed behaviour of the systems have been discussed, while emphasizing its impact on the cost. The comparative cost analyses of example buildings have been illustrated. As a result the shear wall-frame system is found to be the most economical solution, which is caused mainly by the difference between the costs of reinforcing steel quantities.