The effect of carotid artery cannulation and femoral artery cannulation with the cardiac vagal denervation on the ischemia and reperfusion induced arrhythmia
Kardiyak vagal denervasyon ile birlikte karotid arter ve femoral arter kanülasyonunun iskemi ve reperfüzyonla uyarılan aritmiler üzerine etkisi
- Tez No: 765265
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Kardiyoloji, Biology, Physiology, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada deneysel miyokart enfarktüsü modelinde kan basıncı ölçümü için yapılan karotid arter ve femoral arter kanülasyonunun ve sağ vagal denervasyonun, iskemi-reperfüzyon ile uyarılan aritmiler üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 58 adet erkek Sprague Dowley türü 6-7 aylık sıçan kullanılmıştır. İki ana grup ve 2 alt grup olarak toplam 4 grup oluşturulmuştur. Birinci grupta kan basıncı ölçmek için, damar içi kanülasyon sağ karotid arterden, ikinci grupta ise sağ femoral arterden yapılmıştır. Miyokardiyal İskemi modeli sol koroner arterin ipek iplikle bağlanarak, reperfüzyon ise bu bağ gevşetilerek oluşturulmuştur. İki alt grupta vagal denervasyon, karotid arter yanında seyreden N. vagus kesilerek yapılmıştır. Bu işlemin taklidinde sinir kesilmemiş sadece karotid arterden ayrılmıştır. İskemi ve reperfüzyon boyunca kan basıncı, kalp atım hızı, aritmi tipleri ve süreleri tespit edilmiştir. Gruplar arasındaki karşılaştırmalar tek yönlü varyans analizi, tek kuyruklu t-testi ve Ki kare testi uygulanarak yapılmıştır. İskemi ve reperfüzyon boyunca kan basıncı ve kalp atım hızı femoral arter grubunda, karotid arter grubuna göre daha düşük bulunmuştur. İskemi ve reperfüzyon sırasında femoral arter grubunda aritmi skoru karotid arter grubuna göre daha yüksek olmuştur. Vagal denervasyon karotid arter grubunda aritmileri artırırken femoral arter grubunda etkili olmamıştır. Sonuç olarak, sıçanlarda deneysel miyokardiyal iskemi ve reperfüzyon modelinde yapılan femoral arter kanülasyonu, karotid arter kanülasyonuna göre aritmileri artırıcı etki yapmaktadır. Femoral arter kanülasyonu sırasında baroreseptörlerin daha az uyarılması, aritmilerin bu artışında rol alabilir.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to compare the effects of the carotid artery and femoral artery cannulation for blood pressure measurement and right vagal denervation on ischemia-reperfusion-induced arrhythmias in an experimental myocardial infarction model. In the study, 58 male Sprague Dawley rats 6-7 months old were used. A total of 4 groups were produced: two main groups and 2 subgroups. To measure blood pressure in the first group, intravascular cannulation was made from the right carotid artery, and in the second group, from the right femoral artery. The Myocardial Ischemia model was created by ligating the left coronary artery with silk thread, and reperfusion was created by loosening this silk. Vagal denervation was performed in two subgroups, by cutting the N. vagus along the carotid artery. In sham of this procedure, the nerve is not cut, only separated from the carotid artery. During ischemia and reperfusion, blood pressure, heart rate, arrhythmia types, and durations were determined. Comparisons between groups were made using a one-way analysis of variance, one-tailed t-test, and Chi-square test. The blood pressure and the heart rate were lower in the femoral artery group than in the carotid artery group during ischemia and reperfusion. And the arrhythmia score was higher in the femoral artery group than in the carotid artery group. While vagal denervation increased arrhythmias in the carotid artery group, it was not effective in the femoral artery group. In conclusion, femoral artery cannulation performed in experimental myocardial ischemia and reperfusion model in rats increases arrhythmias compared to carotid artery cannulation. Less stimulation of baroreceptors during femoral artery cannulation may play a role in this increase in arrhythmias.