Dynamic analysis of public health insurance programmes
Kamu sağlık sigortası programlarının dinamik incelenmesi
  1. Tez No: 765305
  2. Yazar: ŞANSER GÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KARANFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Economics, Industrial and Industrial Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Kamu sağlık sigortası sistemlerinin etkinliği ve sürekliliği, asil-vekil problemleri ve yaşlanan nüfus gibi yapısal ve demografik zorluklardan kaynaklanan önemli tehditlerle karşı karşıyadır. Bu tezde, kamu sağlık sigortası programlarını çevreleyen sistem yapısını ve çalışan katkı payları ile finanse edilen sağlık sigortası modellerinde yapısal sorunların gelişmesine yol açan işleyişsel nedenselliği incelemek için; çok sektörlü ve geniş sınırlı dinamik bir simülasyon modeli kurulmuştur. Kurulan simülasyon modeli, farklı senaryolarda sistem davranışını analiz etmek için farklı parametre değerleriyle çalıştırılmıştır. Kemer sıkma dönemlerinin nüfus sağlığına ikincil zararlar bırakacak temel talebi göz ardı etme tehlikesini taşıdığı gösterilmiştir. Yaptığımız politika analizinde kamu geliri aktarımları ve işgücü göçü politikaları gibi çeşitli politika seçenekleri, programı uzun vadede sürdürmek için test edilmiştir ve daha büyük ölçekli müdahalelerin erken harekete geçmenin yararından dolayı düşük sıklıkta bile daha iyi performans gösterdiği bulunmuştur. Buna ek olarak bazı politikaların etkinliğinin senaryo koşullarına bağlı olarak farklılık gösterdiği de gösterilmiştir. Büyük ölçüde ilişkili olmasına rağmen, nüfus sağlığı ve kamusal sigorta programının sürdürülebilirliğinin aynı dinamikleri ve nihai kaderi paylaşmadığı, program değişkenlerinin istikrarının tüm durumlar için mutlaka daha iyi bir nüfus sağlığıyla sonuçlanmayacağı sonucuna varılmıştır. Bu tezin üzerine gelecek çalışma olarak, modele çok ödemeli dinamikleri kapsayan bir sektör eklenip; tek ödemeli, çok ödemeli ve hibrit sigorta modellerinin sağlık sistemleri performansı üzerine karşılaştırmalı bir simülasyon analizi yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Effectiveness and continuity of public health insurance systems are facing significant threats from structural and demographic challenges such as principle-agent problems and population aging. In this thesis, we construct a multi-sector broad-boundary dynamic simulation model: i) to explore the underlying causal structure surrounding public health insurance systems, and ii) to analyze the operational causality that leads to the development of structural problems for single-payer health insurance models that is financed by employee contributions. The model is simulated under different parameter configurations to analyze the system behavior under different scenarios. We show that the austerity periods carry the danger of overlooking the critical essential demand which would leave collateral damage on population health, lasting long after the first reduction in coverages. Several policy options such as public revenue injections and labor immigration policies are tested to preserve the programme benefits in the long run. We find that greater magnitude interventions generally perform better even with low frequency when the early action is taken. We also show that the effectiveness of some policies are dependent on the scenario conditions. Although highly related, the population health and public programme benefits are found not to share the same exact dynamics and eventual fate. Consequently, the stabilization of programme variables does not necessarily mean a better population health outcome for all cases. As a further research avenue to this study, a multi-payer sector can be added to the model in order to conduct a comparative simulation analysis on the health systems performance of single-payer, multi-payer and hybrid insurance models.